Analýzy 24: Je kombinovaný dôchodok nevýhodnejší? Ako je na tom konsolidácia a peniaze z II. piliera
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Do časti relácie Analýzy 24 s Luciou Stráňavovou prijali pozvanie minister práce Erik Tomáš (HLAS) a poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS). Témou relácie bude: Vezme konsolidácia peniaze z II. piliera?
Plány na ďalšie šetrenie a odkiaľ chce vláda zobrať viac ako miliardu eur. Prečo sú potrebné ďalšie zásahy do II. piliera?
Videli ste už nejaké konkrétne opatrenia? Má ich byť údajne až 40. "Videl som, pretože som bol pozvaný na rokovanie konsolidačného tímu. Videl som to menu, ktoré už pripravujú analytici rezortu financií. Pre mňa je červená čiara, aby sa siahalo na sociálne benefity v rezorte práce sociálnych vecí a rodiny. Ľudia si možno pamätajú, že sa to stalo aj v minulom roku pri predchádzajúcej konsolidácii. Igor Matovič do svojho zákona napísal, že od 1.1.2025 sa ten daňový bonus má znížiť, čiže takto oklamal prakticky ľudí pred voľbami. My, a teda strana Hlas, nebudeme súhlasiť so škrtaním príspevkov ako sú príspevky pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, materská dávka, rodičovský príspevok, nebudeme siahať na 13. dôchodok," hovorí minister práce Erik Tomáš (Strana HLAS).
Vy ste zatiaľ nevideli zoznam. Z toho čo viete, dokážete sa stotožniť s tým, že na sociálne veci sa nemá siahať? "Zoznam sa ku mne ešte nedostal, viem len nejaké veci. Občanovi je jedno, kto mu sťaží život. Verím, že si vláda vyberie opatrenia na výdavkovej strane. Ja som počul o zvyšovaní daní z nehnuteľností. Je jedno, kto to chce, ten občan to zas bude musieť platiť. Ľudia už teraz otáčajú každé euro," reaguje poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).
Minister Kamenický naznačuje, že aj na výdavkovej strane sa bude šetriť. Čo si pod tým vieme predstaviť? "Tak ako aj v minulom roku, vláda tie opatrenia zverejní, keď budú dohodnuté. Teraz je zbytočné hovoriť o širšom zozname. Nikto nič netají, ale najprv musia vzniknú dohody. Táto vláda nekonsoliduje lebo chce, konsoliduje preto, lebo predošlá vláda nám zanechala verejné financie v historicky najnižšom stave," tvrdí Tomáš.
"Ani o tých finálnych rozhodnutiach nebude diskusia, vy ich iba predstavíte. Vláda sa s tým chce vysporiadať tak, že chce urýchliť proces, aby bol rozpočet schválený ešte pred uplynutím 2 rokov. Už ste tu skoro 2 roky. Vlaňajší deficit bol vyšší než v roku 2023. Vy neriešite problémy minulej vlády, vám sa nedarí konsolidovať," objasňuje Viskupič.
Diskusia bola zdĺhavá už pri prvom konsolidačnom balíčku. "Jediné opatrenie na ktorom sa tripartita zhodla, bolo upravenie rodičovského príspevku. Vláda zas schytá kritiku od opozície, lebo jej to vyhovuje. 1.7 miliardy treba konsolidovať, nie preto, že by sme chceli," reaguje Tomáš.
V čase šetrenia, nie sú niektoré veci luxus preto, lebo si ich štát nevie dovoliť? "Celý čas bol 13. dôchodok považovaný, že je iba sociálnou dávkou a nenapĺňal atribúty 13. dôchodku. Dve tretiny seniorov nemajú ani priemerný ročný dôchodok," dodáva Tomáš.
"Zvýšenie DPH. Pomôže zvýšenie DPH zvýšiť hospodársky rast? Nie. Pomôže transakčná daň? Nepomôže. Zvyšovanie daní tlmí hospodársky rast," reaguje Viskupič.
"V roku 2015 začali do dôchodkového systému odchádzať ľudia, ktorí majú dôchodok kombinovaný z I. aj II. piliera. Z nich 95 percent má o takmer o 50 eur nižší kombinovaný dôchodok, ako keby zostali iba v I. pilieri. Je to súhrn dôvodov. Ak má mať človek nižší dôchodok z kombinovaných pilierov ako iba z I. piliera, má dostať možnosť rozhodnúť sa, či chce zostať, alebo sa dobrovoľne presunúť do I. piliera," hovorí Tomáš.
Vy si myslíte, že by sa nemal otvárať II. pilier? "Na tej vzorke je skutočne nižšia suma ako z čistého I. piliera, to samozrejme nie je dobré. Dnešné dôsledky sú kvôli prechádzajúcim chybným rozhodnutiam. Nie som fanúšikom toho, aby bol otváraný. Keď bude niekto uvažovať na odchode do I. piliera, ten je výrazne deficitný," informuje Viskupič.
"Chcem upozorniť na slovo "sloboda" v "Sloboda a solidarita" pretože aj keby došlo k nejakému rozhodovaniu, bolo by to na dobrovoľnej báze," reaguje Tomáš.
Diskriminácia rodičov, ktoré sa starali o deti počas materskej. Nezapočítavalo sa im to do dôchodku. Kedy dôjde aj k vyplácaniu? "Kvôli výchove dieťaťa by nemali mať nižšie dôchodky. Toto tu nie je zabezpečené, mal to zabezpečiť rodičovský dôchodok. Toto vieme vyriešiť tak, že to obdobie započítame tým matkám seniorkám tak, ako by v tej dobe riadne pracovali," hovorí Tomáš.
"Nemali by byť rodičia diskriminovaní za to, že mali dieťa. Aby sme ako Slovensko dokázali fungovať, budeme musieť viac a dlhšie pracovať." reaguje Viskupič.
Čo sa týka návrhu na nedeľné diskusie? "Ja chodím rád do diskusii. Nedeľa má byť tým pokojným dňom. Keď nechce pozerať, prepne si," dodáva Tomáš.
Zvyšovanie nenávisti a bezpečnostná rada. "Zaznamenal som, že má byť zvolaná bezpečnostná rada," tvrdí Tomáš. "Nedeľné diskusie nezvyšujú nenávisť spoločnosti. Je to politická agenda premiéra," informuje Viskupič.