Prvý Slovák s doživotím po revolúcii neuspel s ďalšou žiadosťou o prepustenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TRENČÍN / Pred senát Okresného súdu v Trenčíne sa dnes postavil Ľubor Masár - prvý väzeň, ktorého po nežnej revolúcii odsúdili na doživotie. Za mrežami strávil takmer 35 rokov. Najnovšie požiadal o podmienečné prepustenie, v roku 1990 spolu s komplicom Jánom Molnárom v Rakúsku prepadli mladý holandský pár. Ženu znásilnili a zavraždili, jej manžela dobili.
Ľubomír Masár
O pár dní má narodeniny. Na slobode ich oslavovať nebude. Sudca Okresného súdu v Trenčíne jeho žiadosť o podmienečné prepustenie zamietol.
"V septembri to bude 35 rokov, čo som vo väzení. Pokúšam sa o podmienečné prepustenie už štvrtýkrát, teda od roku 2010, " vyjadril sa odsúdený Ľubor Masár.
Prepadol holandský pár
Bol prvým väzňom, ktorého po nežnej revolúcii odsúdili na doživotie. V roku 1990 spolu s komplicom Jánom Molnárom prepadli v Rakúsku mladý holandský pár. Ženu znásilnili a zavraždili, jej manžela dobili.
"Ma to mrzí, čo sa stalo, nemôžem to vrátiť a do smrti budem žiť s nálepkou vraha, " pokračuje odsúdený.
Zvyšok života chce žiť na slobode
Má 66 rokov a zvyšok života chce dožiť na slobode. Bývať bude podľa jeho slov u mamy a plánuje sa aj zamestnať.
"Verím, že som pripravený žiť nejakým spôsobom vonku, aby som nepáchal trestnú činnosť, " opäť Ľubor Masár.
Podľa jeho slov sa zmenil. Vo väzení pracuje a začal chodiť aj do školy.
"Chodím do školy, na strojárstvo, podnikanie a služby. Mal som tri trojky na polroka. Teraz jednu trojku opravím tak, že budem mať na konci roka na vysvedčení dve trojky, " opisuje Masár.
Vedenie väznice prepustenie neodporúča
Hoci on tvrdí, že seká dobrotu, vedenie ilavskej väznice jeho prepustenie neodporučilo.
"Dopúšťal porušenia ústavných noriem ako nepovolené nadväzovanie kontaktov s inými odsúdenými, poškodzovanie alebo manipulovanie s inventárom cely. Pílil mreže v cele, odmietol pridelenú prácu, založil oheň, " vyjadril sa zamestnanec Ústavu na výkon trestu v Ilave.
Posudky z odboru psychiatrie
Kľúčové boli aj posudky znalcov z odboru psychiatria a psychológia. Ani oni neboli presvedčení o tom, že by ho mal súd podmienečne prepustiť.
"Znalec má pochybnosti o tom, na základe všetkého, čo som tu povedal, že odsúdený v prípade podmienečného prepustenia bude schopný viesť riadny život, " hovorí znalec z odboru psychológia.
Senát preto jeho žiadosť o podmienečné prepustenie zamietol. Odvolal sa a vo veci tak bude rozhodovať krajský súd.