EKONOMIKA: V druhom štvrťroku bolo vyhlásených 36 konkurzov a povolené štyri reštrukturalizácie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - V druhom štvrťroku tohto roku bolo na Slovensku vyhlásených 36 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a boli povolené štyri reštrukturalizácie. Ako vyplýva z údajov analytickej spoločnosti CRIF SK, v porovnaní s prvým kvartálom sa počet konkurzov znížil o vyše 26 %, v medziročnom porovnaní klesol o viac ako 40 %. Počet konkurzov sa v druhom štvrťroku 2020 medziročne vyrovnal historickému minimu z roku 2007. Počet povolených reštrukturalizácií je v uvedenom období v medzikvartálnom porovnaní nižší o 60 % a v medziročnom o 20 %. Od roku 2006 do konca júna 2020 bolo na Slovensku vyhlásených 4 206 konkurzov a povolených 850 reštrukturalizácií.
„V poklese počtu konkurzov sa mohla prejaviť aj Dočasná ochrana podnikateľov - vládne opatrenie na pomoc podnikateľským subjektom v boji proti pandémii koronavírusu. Táto ochrana napríklad nedovoľuje veriteľom podať návrh na vyhlásenie konkurzu a rovnako ani podnikateľ nie je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Predpokladáme, že po skončení dočasnej ochrany sa počet firemných bankrotov zvýši, nakoľko nie pre všetky podnikateľské subjekty bude táto pomoc postačujúca,“ uviedla hlavná analytička spoločnosti CRIF SK Jana Marková.
V druhom štvrťroku aktuálneho roka bolo najviac konkurzov vyhlásených v odvetví veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov (12). Reštrukturalizácie súdy povolili v troch odvetviach, najväčší počet v priemysle. Najviac konkurzov súdy v uvedenom období vyhlásili v Košickom (8) a v Prešovskom kraji (7), najmenej (2) v Bratislavskom a v Žilinskom. Reštrukturalizácie boli povolené v štyroch krajoch, a to v Banskobystrickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom. Z hľadiska právnych foriem dlžníkov boli všetky konkurzy vyhlásené na majetok podnikateľov - právnických osôb a rovnako aj všetky reštrukturalizácie boli povolené podnikateľom - právnickým osobám.
Z hľadiska počtu zamestnancov najväčšiu skupinu subjektov s vyhláseným konkurzom tvorilo 18 dlžníkov bez zamestnancov, čo predstavuje 50 % z ich celkového počtu. Najväčším zamestnávateľom, na ktorého bol vyhlásený konkurz, bola Zlieváreň Trnava, s.r.o., zaoberajúca sa odlievaním železa.
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.