Zatiahnuté, dažďové prehánky
13°
Bratislava
Žofia
15.5.2025
Alternatívny dodávateľ podobne ako veľkí dodávatelia volá po zmene regulácie cien energií
Zdielať na
Noviny.sk

Alternatívny dodávateľ podobne ako veľkí dodávatelia volá po zmene regulácie cien energií

Nielen veľkí dodávatelia energií volajú po zmene regulácie cien energií na Slovensku, ale aj alternatívni dodávatelia. Podľa spoločnosti Magna Energia, v súčasnosti nastavená regulácia bráni dodávateľom energií ponúkať odberateľom výhodnejšie ponuky. „Regulácia dodávky energií malým podnikom nemá žiadne opodstatnenie a celkovo regulácia nemonopolných odvetví sa ukazuje ako kontraproduktívna, keďže bráni dodávateľom ponúkať výhodnejšie produkty,“ uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk portfólio manager spoločnosti Magna Energia Martin Semrič.


Regulácia dodávky energií malým podnikom nemá podľa neho žiadne opodstatnenie. Regulácia by sa mala podľa Semriča týkať len úzko špecifikovanej skupiny skutočne ohrozených odberateľov. Tí by mohli dostať kompenzáciu cien elektriny napríklad vo forme kreditných smart elektromerov. „Ostatní odberatelia by mali mať voľnosť, ako pri výbere telekomunikačných služieb. Výdavky na internet, televíziu a mobilné služby prevyšujú položku dodávky elektriny v rozpočte bežného odberateľa,“ dodal Semrič.

Dodávatelia energií sú presvedčení, že cenová regulácia zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ovplyvňuje podnikanie v energetike. „Z dlhodobého hľadiska sme proti celoplošnej regulácii a neuznávaniu časti nákladov na dodávku. To bráni rozvoju služieb, nasadzovaniu nových technológií, dosahovaniu cieľov v energetickej efektívnosti a v konečnom dôsledku vedie k zaostávaniu Slovenska za zvyškom Európy,“ uviedol prednedávnom pre agentúru SITA obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla.

V súčasnosti nastavená cenová regulácia podľa Stredoslovenskej energetiky (SSE) výrazne obmedzuje konkurencieschopnosť na trhu. „V prípade domácností, nie sú medzi jednotlivými dodávateľmi veľké rozdiely v cenách. Súčasná regulácia nedáva veľa možností na väčšiu rôznorodosť ponuky komodít, produktov a služieb s pridanou hodnotou pre zákazníka s aktívnym riadením spotreby na strane odberateľov,“ dodala pre agentúru SITA hovorkyňa SSE Michaela Krivá. Kľúčovú úlohu tak v regulovanom segmente majú podľa stredoslovenských energetikov predajné kanály, ich úspešnosť a efektivita, s ohľadom na akvizičné náklady.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví neplánuje ani do budúcna zrušiť reguláciu cien energií pre domácnosti a malé podniky. „Regulácia cien energií pre domácnosti a malé podniky zostáva naďalej prioritným poslaním úradu, ktoré mu vyplýva z platnej legislatívy SR a EÚ,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Či regulátor pripúšťa aspoň prehodnotenie a zúženie regulácie nie je jasné. „Všetky prípadné zmeny majú v rukách iba politici, nakoľko úrad ako výsostne odborná a nezávislá inštitúcia sa pri výkone svojej činnosti iba striktne riadi platnou legislatívou, sám nemá zo zákona legislatívnu iniciatívu, teda ani odpoveď nie je v zákonnej kompetencii úradu,“ konštatoval Igaz.

Zdielať na

Najčítanejšie