Polojasno
13°
Bratislava
Svetozár
16.5.2025
SNP je významným momentom našej histórie, zhodujú sa politici
Zdielať na
Noviny.sk

SNP je významným momentom našej histórie, zhodujú sa politici

BRATISLAVA - Slovenské národné povstanie (SNP) je podľa ministrov Gábora Gála a Petra Gajdoša a ministerky Denisy Sakovej významným momentom slovenskej histórie. Uviedli to na svojich oficiálnych účtoch na sociálnej sieti Facebook. Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) predstavuje SNP najvýznamnejší antifašistický počin v našej histórii. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) sa domnieva, že odkaz SNP je jasný a stále aktuálny. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) naši predkovia urobili to, čo bolo vo vtedajších časoch správne. Slovenské národné povstanie vypuklo v auguste v roku 1944. Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica a pripravovali ho Slovenská národná rada (SNR), povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a partizánske jednotky.


"Slovenské národné povstanie je najvýznamnejší antifašistický počin v našej histórii. Najtragickejšie časti histórie sú udalosti, keď ľudia museli brániť slobodu a spravodlivosť so zbraňami v rukách. Vzdávam úctu hrdinom, ktorí položili v boji za tieto ideály to najcennejšie - život. Ich odvaha a odhodlanie postaviť sa zlu a neprávu nech je pre nás odkazom aj záväzkom, aby sa nič podobné už nezopakovalo," napísal Gál na sociálnej sieti. "Slovenské národné povstanie dokázalo zmobilizovať desiatky tisíc ľudí. Zmobilizujme sa preto dnes aj my, avšak bez zbraní a násilia, chráňme si to, čo pre nás vybojovali naši predkovia počas SNP. Aj z úcty voči nim bojujme proti fašistickým aktivitám, ktoré, mám pocit, v súčasnosti prudko ožívajú. A nech pribúda ľudí, ktorí sa dnes otvorene a verejne zasadzujú proti fašistickej propagande. Aj tí sú našimi hrdinami," doplnil minister spravodlivosti.


Podľa ministra obrany Petra Gajdoša je stále odkaz Slovenského národného povstania aktuálny a jasný. "Jednoznačne sa postaviť proti násiliu a povedať jasné nie fašizmu. Na udalosti Slovenského národného povstania by sme si mali spomínať s úctou. Veď všetky tie pamätníky, či už v malých dedinkách alebo v mestách, na ktorých sú vytesané mená hrdinov, ktorí zomreli za lepšiu budúcnosť nás všetkých, sú mementom toho, že slobodu nám skutočne nikto nedal zadarmo," uviedol Gajdoš.

"V dnešný deň chcem vzdať úctu všetkým ľuďom, ktorí sa pred 74. rokmi zapojili do Slovenského národného povstania. Urobili to, čo bolo správne a spravodlivé. Rozhodným spôsobom prejavili svoj vzdor voči ideológii, ktorá zapríčinila smrť miliónov ľudí. Mnohí z nich položili životy v túžbe po slobode a viere v lepší svet. Česť ich pamiatke," uviedla na sociálnej sieti Denisa Saková.


Na jar v roku 1944 silnela na Slovensku činnosť partizánskych skupín a situácia sa vyostrila koncom augusta, po príchode nemeckej armády, s ktorým súhlasil Jozef Tiso. Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica a pripravovali ho Slovenská národná rada (SNR), povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a partizánske jednotky. V SNP tiež bojovali ruskí, rumunskí, ukrajinskí, českí, poľskí, bulharskí, francúzski vojaci i partizáni a príslušníci mnohých ďalších národov. Po potlačení SNP na jeseň 1944 rozpútali Nemci na Slovensku teror. Zabíjali nielen partizánov a vojakov, ale aj civilistov, ženy a deti a vypaľovali celé osady a dediny. Nacisti majú na svedomí niekoľko tisíc obetí, ich zločiny sú jednou z najťažších kapitol dejín druhej svetovej vojny na Slovensku.

Zdielať na

Najčítanejšie