Slovensko-poľský lesnícky projekt bude učiť o včelách a ich ochrane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zvýšenie znalostí o chove včiel pre odbornú verejnosť z radov poľských a slovenských lesníkov, ako aj študentov stredných škôl je cieľom slovensko-poľského projektu s názvom Spoločným vzdelávaním o chove včiel pre uplatnenie v praxi v Beskydách, ktorý organizuje štátny podnik Lesy SR. Projekt odštartoval úvodným seminárom o chove včiel, na ktorom sa okrem lesníkov a študentov zúčastnili aj včelári.
„ Na tento úvodný seminár budú nadväzovať štyri edukačné semináre, v rámci ktorých bude 30 účastníkom predstavený rok včelára a jeho úlohy v rámci životného cyklu včiel,“ priblížil projekt generálny riaditeľ Lesov SR. Dodal, že súčasťou edukačných seminárov budú aj praktické ukážky celoročnej starostlivosti o včelstvá, pričom samotní účastníci budú mať možnosť si jednotlivé úkony prakticky vyskúšať. Hlavným výstupom projektu bude dvojjazyčná poľsko-slovenská Príručka začínajúceho včelára. „Pre praktickú výučbu účastníkov projektu bude zakúpených šesť včelstiev s úľmi a potrebným vybavením včelára, ktoré budú umiestnené v blízkosti miestnej lesnej správy,“ doplnil Peter Kováčik z Lesov SR.
Opeľovače vrátane včiel majú v prírode svoje nezastupiteľné miesto. Odborníci odhadujú, že až 75 percent plodín a 90 percent kvitnúcich rastlín závisí od opeľovačov. Experti preto hľadajú možnosti, ako zosúladiť poľnohospodársku politiku s ochranou prírody a biodiverzity tak, aby sa situácia opeľovačov, najmä včiel, zlepšila. „Ak zahynie posledná včela, ľudom zostávajú štyri roky života,“ citoval známy výrok Alberta Eisteina Kováčik.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ako aj zo štátneho rozpočtu.