Oblačno
23°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Pellegrini sa stretol s poľským prezidentom Dudom. Ocenili vzťahy krajín
Zdielať na

Pellegrini sa stretol s poľským prezidentom Dudom. Ocenili vzťahy krajín

VARŠAVA / Prezident SR Peter Pellegrini a poľský prezident Andrzej Duda ocenili dobré vzájomné vzťahy svojich krajín. V spolupráci chcú pokračovať. Uviedli to na štvrtkovej (4.7.) tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní vo Varšave, kde slovenská hlava štátu odcestovala na pracovnú návštevu. ​ Na mieste je aj reportérka TV JOJ Lucia Stráňavová.

Stretne sa aj s poľským premiérom

Diskutovali okrem iného aj o energetike, migrácii či situácii na Ukrajine. Odsúdili konflikt a zhodli sa na potrebe pomoci Ukrajine. Ich názory sa však líšia v otázke, kedy majú začať prístupové rokovania Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO). "Duda je možno za povzbudenie a skorší začiatok prístupových rokovaní Ukrajiny do NATO, my skôr nabádame k zdržanlivosti," podotkol Pellegrini s tým, že hrozí eskalácia napätia.

Na programe je aj rokovanie s predsedom parlamentu a s poľským premiérom. "Náš severný sused je pre Slovensko strategickým partnerom. Vzhľadom na našu obchodnú výmenu a objem vzájomných investícií Poľsko patrí medzi top tri krajiny, ktoré sú najväčším investorom alebo obchodným partnerom pre SR," poznamenal Pellegrini.  Vzájomné vzťahy ocenil aj poľský prezident. Privítal, že Pellegrini si ako destináciu svojej druhej biletárnej zahraničnej cesty vo funkcii prezidenta vybral Poľsko. Hovoril o potrebe vzájomného dialógu. Pozval ho na stretnutie prezidentov neformálnej skupiny Arraiolos, ktoré sa má uskutočniť na jeseň v Krakove.

Hlavy štátov diskutovali aj o budúco týždňovom summite NATO vo Washingtone. Duda tam chce otvoriť otázku výdavkov spojencov na obranu. Chce, aby členské krajiny zvýšili podiel na obranu na tri percentá HDP. Slovensko podľa Pellegriniho už investuje do obrany viac než dve percentá HDP. Rokovali aj o prítomnosti vojsk Severoatlantickej aliancie na území svojich krajín. Duda informoval, že na summite bude žiadať o zvýšenie počtu spojeneckých vojakov na území Poľska. Pellegrini ozrejmil, že jednotky NATO na Slovensku už v súčasnosti pôsobia a v prípade potreby je SR pripravená na zvýšenie ich počtu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy