Polojasno
17°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Rumunský prezident sťahuje svoju kandidatúru na post šéfa NATO
Zdielať na

Rumunský prezident sťahuje svoju kandidatúru na post šéfa NATO

Zdroj: TASR

BUKUREŠŤ / Klaus Iohannis sťahuje svoju kandidatúru na post šéfa NATO. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Rumunský prezident Klaus Iohannis vo štvrtok (19.6.) oznámil, že sťahuje svoju kandidatúru na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO). Iohannis svoju kandidatúru oznámil v marci. Sľúbil, že do Severoatlantickej aliancie prinesie ako zástupca členskej krajiny z východného krídla novú perspektívu. Jeho protikandidátom bol Rutte, ktorému vyjadrila podporu väčšina krajín NATO. Dlhodobo ju však blokovali Maďarsko, Rumunsko, SR a Turecko, pripomína DPA.

Holandské médiá v utorok informovali, že Maďarsko od svojich námietok upustilo. Rutte sa počas neformálneho summitu EÚ v Bruseli stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ten okrem iného žiadal, aby Rutte súhlasil, že Maďarsko sa nebude musieť zúčastniť na nijakej vojenskej misii NATO na Ukrajine zameranej proti Rusku. Ruttemu tento týždeň vyjadrilo podporu aj Slovensko a ešte predtým tak urobilo Turecko.

Kedy sa končí mandát aktuálneho šéfa NATO?

Mandát súčasného generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga sa skončí v októbri. Bývalý nórsky premiér tento post zastáva od roku 2014 a jeho pôsobenie bolo viackrát predĺžené – naposledy vlani v júli z dôvodu konfliktu na Ukrajine.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy