Polojasno
17°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Nové skutočnosti o streľbe na Karlovej univerzite v Prahe: Vrah sa tesne minul s políciou
Zdielať na

Nové skutočnosti o streľbe na Karlovej univerzite v Prahe: Vrah sa tesne minul s políciou

Zdroj: TASR

PRAHA / 21. decembra 2023 otriasla Českom obrovská tragédia. Študent školy zastrelil 14 ľudí a potom spáchal samovraždu. Na povrch sa dostali nové informácie. Vrah sa s políciou pri budove tesne minul.

Česká polícia nemala pred zásahom na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej vlani v decembri informáciu o tom, že strelec chce vraždiť. Poslancom to vo štvrtok povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Polície ČR hlavného mesta Prahy Petr Matějček.

​Vyvrátil tak informácie, ktoré sa objavili v niektorých českých médiách. Zároveň potvrdil, že vrah sa pri budove tesne minul s policajnou hliadkou. Policajný prezident Matějček opisoval minútu po minúte postup polície od nahlásenia SMS správy so samovražednými sklonmi páchateľovou kamarátkou až po oznámenie streľby na FF UK. Snažil sa tiež zodpovedať najčastejšie kladené otázky kritizujúce postup polície. Dôrazne poprel informácie, že by polícia vedela o jeho úmysloch. "Žiadna takáto indícia počas celej doby pred zákrokom naozaj nezaznela," povedal Matějček.

Policajti prišli do budovy minútu po vrahovi

To, že osoba môže byť nebezpečná, zisťovali podľa jeho slov až postupne. Vrah do budovy vošiel o 13.24 h, policajti tam prišli minútu po ňom. Prvá streľba nastala podľa Matějčka o 14.57 h. Dovtedy sa páchateľ v budove skrýval. Policajti ho hľadali na základe fotky. Ako však podotkol policajný riaditeľ, nakoniec vyzeral úplne inak a výzor si zmenil pravdepodobne zámerne, aby ho nedokázali identifikovať. Hliadka potom zo sídla fakulty odišla a išla ho hľadať do inej budovy, kde mal mať prednášku.

"Nikto nevedel, že páchateľ je už vnútri. Snažili sme sa to zistiť, ale vtedy to naozaj nikto nevedel. Páchateľ bol na takom mieste, že aj keby čokoľvek prebiehalo, on videl a počul akýkoľvek hluk. Aj pre nás je to veľmi frustrujúce, mali sme ho na dosah," povedal emotívne Matějček. Zdôraznil však, že ich zásah by nebol taký rýchly, ak by po ňom nepátrali v blízkom okolí. Polícia si chce podľa neho vziať z prípadu ponaučenie. "To, čo sa stalo, je pre nás veľké ponaučenie. Je mi to veľmi ľúto," dodal.

Policajný prezident Martin Vondrášek pri postupe polície identifikoval dve chyby - komunikáciu s vedením fakulty a analytické schopnosti polície. Avizoval viaceré kroky, ktoré polícia v nadväznosti na tento prípad aj odporúčania GIBS urobí, jedným z nich je napríklad zintenzívnenie streleckého výcviku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy