Oblačno
26°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2024
Zbližujúce sa vzťahy medzi Ruskom a Čínou. Putina v Pekingu privítal prezident
Zdielať na

Zbližujúce sa vzťahy medzi Ruskom a Čínou. Putina v Pekingu privítal prezident

Zdroj: TASR

PEKING / Ruský prezident Vladimir Putin v stredu 15. mája pricestoval na dvojdňovú štátnu návštevu Číny, cieľom ktorej je získať podporu zo strany Pekingu a prehĺbiť spoluprácu. TASR informuje podľa agentúr AP a AFP.

Putina na letisku privítali predstavitelia čínskej vlády a čestná stráž. V Pekingu má vo štvrtok rokovať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Kremeľ uviedol, že budú hovoriť o rozsiahlom partnerstve a strategickej spolupráci, určia kľúčové oblasti na rozvoj rusko-čínskej spolupráce a vymenia si názory na medzinárodné a regionálne záležitosti.​​

Putin má okrem Pekingu navštíviť aj Charbin, najväčšie mesto a správne stredisko provincie Chej-lung-ťiang na severovýchode Číny. Táto krajina je pre Rusko dôležitým hospodárskym spojencom po tom, ako Západ voči Moskve prijal sankcie z dôvodu vojny na Ukrajine, pripomína AFP.

Ide o Putinovu prvú zahraničnú cestu, odkedy bol v marci opätovne zvolený do úradu prezidenta na piate funkčné obdobie. V predvečer svojej návštevy pre čínske médiá uviedol, že Kremeľ je pripravený rokovať o konflikte na Ukrajine. "Sme otvorení na dialóg o Ukrajine, takéto rokovania však musia prihliadať na všetky krajiny, ktoré sa na konflikte zúčastňujú," povedal Putin pre čínsku tlačovú agentúru Sin-chua, píše AP. Rusko sa podľa Putina usiluje dosiahnuť komplexné a trváce riešenie konfliktu na Ukrajine mierovými prostriedkami.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy