Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Gejza
25.1.2022
Fascinujúca reportáž z Pripjati: Mesto, ktoré nemalo ožiť!
Zdielať na

Fascinujúca reportáž z Pripjati: Mesto, ktoré nemalo ožiť!

Z mestečka Pripjať je dnes mesto duchov. Ale zároveň aj turistická atrakcia. Veď si len predstavte mesto s veľkosťou Popradu alebo Prievidze, ktoré je úplne prázdne a ktoré pomaly devastuje príroda. Je to vskutku fascinujúca scenéria. Presvedčil sa o tom aj náš kolega Jožo Kačmáry, ktorý pred časom Pripjať navštívil aj s kameramanom.

Pripjať, ktoré leží len pár kilometrov od elektrárne, zasiahol rádioaktívny spád. Mestom duchov ju nazývajú, lebo uliciam, kde bolo niekedy príjemne a rušno, teraz vládne strašidelné ticho. Rodiny, ktoré tu bývali sa v priebehu niekoľkých minút museli vzdať svojich domovov.

Všetci sa už pripravovali na 1. mája. Pre deti tu postavili kolotoč, na ktorom sa v deň výbuchu dokonca hrali. „Autíčka už fungovali a ostatné atrakcie práve skúšali,“ hovorí Denis Sergejevič Zabarin, vojenský sprievodca v Černobyle.

Navštívili sme aj centrum mestečka Pripjať. Žilo tu 50-tisíc ľudí, ktorých evakuovali v priebehu dvoch hodín, no až dva dni po výbuchu. Príkaz znel jednoznačne: Zobrať si môžete len peniaze a doklady. Toto je len skúška poplachu.

Ľudia sa ale do svojich domovov nikdy nevrátili a odvtedy mesto nahlodal zub času. Múry praskajú a parky zdobia namiesto rozkvitnutých kvetov nadivoko rastúce stromy. Najväčšie emócie z mesta duchov vyvolávajú materské škôlky. Práve tu zostali po deťoch hračky a veci, ktoré mali radi.

Súvisiace články

Najčítanejšie