Zatiahnuté
11°
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Ďalšie pristátie na Mesiaci: Modul Odysseus vyslal signál
Zdielať na

Ďalšie pristátie na Mesiaci: Modul Odysseus vyslal signál

Zdroj: TASR

HUSTON / Komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál.

Oznámila to v piatok 23. februára daná spoločnosť. "Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál," povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. "Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať," dodal Crain. Misia tohto modulu sa nazýva IM-1.

Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS). Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis.

Modul odštartoval 15. februára

Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci. Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 00.23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

Miesto pristátia, Malapert A, je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy