Zatiahnuté
Bratislava
Radomír, Albín
1.3.2024
Samit prezidentov V4: Pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná, tvrdí Čaputová
Zdielať na

Samit prezidentov V4: Pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná, tvrdí Čaputová

PRAHA / Na Pražskom hrade sa v stredu 22. novembra začal prezidentský samit krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na pozvanie českého prezidenta Petra Pavla do Prahy pricestovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, maďarská prezidentka Katalin Nováková a prezident Poľska Andrzej Duda. Hlavy štátov rokovali o spoločných projektoch či aktuálnej zahraničnopolitickej situácii.

Naša pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná, lebo je to predovšetkým aj náš záujem, aby bol v tomto regióne mier a stabilita. Po skončení prezidentského samitu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) to povedala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa českého prezidenta Petra Pavla je prirodzené, že sa názory a postoje jednotlivých krajín v niektorých otázkach líšia. "Zhodli sme sa všetci na tom, aby Ukrajina uspela a Rusko neuspelo a že musíme Ukrajinu naďalej podporovať," povedal. 

Situáciu podľa neho vidia realisticky a vnímajú aj mnoho problémov, ktoré s ňou súvisia. To však nebráni tomu, aby našli zhodu, ako Kyjev podporovať. "To, že niektorá krajina dáva väčší akcent na konkrétnu vojenskú pomoc a druhá na materiálnu, prípadne humanitárnu alebo finančnú, je nakoniec dobre, lebo z tých čriepkov sa skladá celá skladačka pomoci, ktorú Ukrajina potrebuje," dodal český prezident.

Čaputová pripomenula, že stredajší samit V4 bol jej posledným vo funkcii prezidentky. Rokovania boli podľa jej slov zamerané na témy, na ktorých majú krajiny V4 spoločný záujem, a takých je podľa nej mnoho.

​Okrem aktuálnej zahraničnopolitickej situácie sa zamerali na projekty Medzinárodného vyšehradského fondu a projekty vzájomnej spolupráce v infraštruktúre. Ide napríklad o vysokorýchlostné železnice, energetickú a surovinovú bezpečnosť či dátovú ekonomiku.

Prezidenti krajín V4 sa naposledy stretli na samite v Bratislave vlani v októbri, keď skupine predsedalo Slovensko. Od 1. júla jej predsedá Česko. Podľa kancelárie Pražského hradu nadväzuje na úsilie slovenského predsedníctva vrátiť sa ku koreňom vyšehradskej spolupráce, ktorá bola založená na princípoch ľudských práv, slobody, demokracie, právneho štátu či dobrých susedských vzťahov.​

Súvisiace články

Najčítanejšie správy