Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
VIDEO: Test rakety opäť nevyšiel. Krátko po štarte vybuchla
Zdielať na

VIDEO: Test rakety opäť nevyšiel. Krátko po štarte vybuchla

BOCA CHICA / Z kozmodrómu v Boca Chica v americkom štáte Texas v sobotu 18. novembra o 14.03 h SEČ odštartoval k druhému testovaciemu letu doteraz najväčší dopravný systém Starship spoločnosti SpaceX.

Kozmická loď sa úspešne oddelila od nosnej rakety Super Heavy, ktorá však namiesto vertikálneho zostupu do vôd Mexického zálivu explodovala. Starship úspešne zapálila vlastné raketové motory a prvýkrát dosiahla hranicu vesmíru, spoločnosť s ňou ale potom stratila kontakt. Predpokladá sa, že tiež vybuchla.

Prvý testovací let sa skončil tento rok v apríli explóziou štyri minúty po štarte, keď sa nepodarilo oddeliť nosný stupeň od druhého stupňa, kozmickej lode. SpaceX to vtedy označila za "rýchle neplánované rozloženie" a rovnaké slová zazneli v živom vysielaní ohľadom Super Heavy aj dnes.

​Kozmická loď Starship následne úspešne zapálila svoje raketové motory a na svojej ceste na východ prvýkrát dosiahla hranicu vesmíru, osem minút po štarte ale prestala prenášať dáta. V tej chvíli dosahovala rýchlosť vyše 24 tisíc kilometrov za hodinu a výšky 148 kilometrov od zemského povrchu.

"Stratili sme údaje z druhého stupňa. Myslíme si, že sme možno prišli o druhý stupeň," citovala agentúra Reuters moderátora livestreamu na stránkach SpaceX Johna Inspruckera. Podľa pôvodného plánu mala raketa z kozmodrómu Starbase zamieriť cez Mexický záliv na východ a zhruba za 90 minút obletieť takmer celú Zem až k Havajským ostrovom.

Nosná raketa a vlastné kozmické plavidlo spolu merajú 121 metrov. Systém je tak doteraz najväčším svojho druhu. Starship unesie až 100 ľudí alebo 150 ton nákladu. Ide tiež o najvýkonnejší systém - nosič poháňa 33 raketových motorov Raptor, kozmickú loď potom šesť ďalších jednotiek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy