Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Vysoké Tatry už prikryla biela perina. Výstrahy platia aj v iných oblastiach
Zdielať na

Vysoké Tatry už prikryla biela perina. Výstrahy platia aj v iných oblastiach

VYSOKÉ TATRY / Zdá sa, že v okolí Vysokých Tatier už zima definitívne vyhrala nad jesenným počasím. Už v piatok popoludní tam začalo výdatne snežiť a v horských polohách pribudlo na niektorých miestach až pol metra nového snehu.

Turisti prichádzajúci do Vysokých Tatier neverili vlastným očiam, vyberali sane a snehovú perinu si fotili. Prvého novembra sa v Tatranskom regióne začala zimná sezóna.

V piatok 17. novembra mali cestári pernú noc najmä kvôli vodičom, ktorí a odvážili prísť do Tatier s letnými pneumatikami. Mnohí mali problém pri výstupe do kopca. Najviac práce mali opäť na Ceste slobody a na ceste, ktorá smeruje do Ždiaru, do Tatranskej Javoriny a do Tatranská Kotliny. Tie piatok intenzívne odhŕňali a posypovali, pretože vozovka bola zľadovatená. 

SHMÚ vydal výstrahy prvého stupňa

V sobotu 18. novembra sa na väčšine Slovenska môže vyskytnúť silný vietor, snehové záveje a jazyky a vietor na horách. Pred snehovými jazykmi a závejmi varuje SHMÚ v celom Žilinskom kraji, okresoch Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Banská Bystrica a Brezno. Platnosť výstrahy je do 18.00 h. "Najmä v polohách nad približne 600 metrov sa očakáva tvorba snehových jazykov. Predstavuje to potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," uviedli meteorológovia.

Na vietor na horách si treba dávať pozor v takmer celom Žilinskom kraji, okresoch Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Gelnica, Košice okolie, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Humenné, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina a Vranov nad Topľou. Výstraha platí do 15.00 h, resp. 16.00 h.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy