Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Nemci na internete zverejňujú svoje výplatné pásky. Chcú porovnanie
Zdielať na

Nemci na internete zverejňujú svoje výplatné pásky. Chcú porovnanie

Zdroj: TASR

BERLÍN / O peniazoch sa v Nemecku hovorí zriedka a už vôbec nie o platoch. Na novom internetovom fóre je ale všetko inak, zamestnanci tu dobrovoľne zverejňujú svoje výplatné pásky. Chcú mať porovnanie, uvádza server t-online.

Účet s názvom Gehalt in Deutschland (Plat v Nemecku) na sociálnej sieti sleduje takmer 100 tisíc ľudí. Prispievatelia sem odkladajú fotografie svojich výplatných pások z najrôznejších profesií, od poštára až po právnika. Naživo tiež diskutujú o mzdách ostatných. "Logopedka, 26 rokov, Sasko, 40-hodinový pracovný týždeň, 1. daňová trieda, čistý plat: 2 700 eur," znie jeden z príspevkov.

Platové porovnanie sa môže hodiť pre začiatok kariéry, zmenu povolania či skrátka len pri nástupe do nového zamestnania. "Ak neviete, koľko si v danom odbore zarobíte, je ťažké vyjednávať," píše t-online. Hoci zamestnanci vo firmách s viac ako 200 zamestnancami majú v Nemecku právo na informácie o platoch, v mnohých podnikoch sú údaje o príjmoch ostatných tabu, pripomína.

Porovnanie je podľa serveru dôležité napríklad pre ženy, ktoré v Nemecku za rovnakú prácu berú v priemere menej peňazí ako muži. Napríklad 30-ročný mechatronik z Bádenska-Württemberska s 35-hodinovým pracovným týždňom a 4. daňovou triedou na fóre uviedol, že zarába 2 588 eur čistého. "Pracujem ako elektronička už takmer 40 rokov a tak vysoký plat nedostávam," sťažuje sa žena pod príspevkom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy