Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil Morawiecki
Zdielať na

Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil Morawiecki

Zdroj: noviny.sk/SITA

VARŠAVA / Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil v stredu 20. septembra premiér Mateusz Morawiecki. K tomuto kroku došlo v súvislosti so spormi medzi Varšavou a Kyjevom o dovoz ukrajinského obilia do Poľska. Informuje o tom TASR, ktorá čerpala zo správy poľskej agentúry PAP.

Morawiecki pre súkromnú televíziu Polsat News uviedol, že Poľsko pomáha poraziť "ruských barbarov", ale nemôže súhlasiť s destabilizáciou svojho trhu importom ukrajinského obilia. "Samozrejme, že zachováme tranzit ukrajinského tovaru," povedal Morawiecki. "Poľsko to nič nestojí. Naopak, dá sa povedať, že na tom zarábame," pokračoval.

Podľa vlastných slov však nesúhlasí s tým, aby ukrajinskí oligarchovia "tlačili svoje obilie na poľský trh", a to bez akýchkoľvek ohľadov na poľských poľnohospodárov.

Aj keď Poľsko samotné zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, prekladisko západných zbraní v Rzeszowe blízko hraníc s Ukrajinou ostane v prevádzke podľa dohôd so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou, zdôraznil Morawiecki.

Namiesto posielania zbraní na Ukrajinu sa však teraz bude Poľsko "brániť samo s tými najmodernejšími zbraňami", vyhlásil premiér. "Ak sa chcete brániť, musíte mať s čím sa brániť," dodal na margo súčasných nákupov zbraní pre poľskú armádu.

Spory sa vyostrili po predĺžení zákazu dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov

Spory medzi Varšavou a Kyjevom sa vyostrili po tom, čo Poľsko spolu so Slovenskom a Maďarskom predĺžilo zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov aj po 15. septembri. Následne Ukrajina podala proti týmto trom krajinám žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

Rozpory sa ďalej vystupňovali, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave pred Valným zhromaždením OSN v utorok kritizoval nemenované európske krajiny, ktoré podľa neho predstierajú solidaritu s Ukrajinou, avšak v skutočnosti nahrávajú Rusku. Po týchto vyjadreniach si Poľsko predvolalo ukrajinského veľvyslanca.

Poľsko si predvolalo ukrajinského veľvyslanca pre výroky Zelenského na VZ OSN

Zelenskyj počas svojho prejavu vo všeobecnej rozprave 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku uviedol, že niektoré krajiny iba "predstierali" solidaritu s Ukrajinou. Bez toho, aby menoval konkrétne európske štáty, kritizoval ich postoj k dovozu ukrajinského obilia. "Tvrdo pracujeme na zachovaní pozemných trás pre vývoz obilia. A je alarmujúce, že niektorí v Európe hrajú so svojou solidaritou politické divadlo – a robia z obilia thriller. Vyzerá to, ako keby hrali svoju vlastnú rolu, ale v skutočnosti pomáhajú pripravovať scénu pre herca z Moskvy," vyhlásil.

Ukrajina v pondelok oznámila, že na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podala žaloby proti svojim trom susedom z EÚ – Maďarsku, Poľsku a Slovensku – za to, že po 15. septembri odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov.
Varšava Zelenského vyjadrenia odsúdila a označila ich v stredu za "neopodstatnené voči Poľsku, ktoré podporovalo Ukrajinu od prvých dní vojny", cituje AFP.

Kyjev, naopak, v stredu vyzval Poľsko na proaktívny prístup v súvislosti s vyriešením eskalujúcich nezhôd ohľadne vývozu ukrajinského obilia. "Vyzývame poľských priateľov, aby dali svoje emócie bokom. Ukrajinská strana ponúkla Poľsku konštruktívnu cestu na vyriešenie otázky obilia," uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko po tom, čo si Poľsko predvolalo ukrajinského ambasádora.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy