Jasno
27°
Bratislava
Stela
3.10.2023
Dôsledky ničivých záplav v Líbyi: Rastú obavy zo šírenia infekčných chorôb
Zdielať na

Dôsledky ničivých záplav v Líbyi: Rastú obavy zo šírenia infekčných chorôb

DARNA / LÍBYA / Prokuratúra na východe Líbye začala vyšetrovanie v súvislosti s pretrhnutím dvoch priehrad nad mestom Darna. Viac ako 11-tisíc ľudí zomrelo a ďalšie tisíce sú stále nezvestné. Úrady uzavreli vstup verejnosti do mesta, aby uľahčili prácu záchranárom. Podľa humanitárnych organizácií hrozí desaťtisícom obyvateľov nedostatok základných potravín a liekov. Rastú aj obavy zo šírenia infekčných chorôb.

​​Po ničivých záplavách dosiaľ identifikovali 4000 obetí

Počet obetí ničivých záplav v meste Darna na východe Líbye sa zvýšil na 11 300, ďalších 10 100 ľudí je stále nezvestných. V nedeľňajšej správe o situácii to uviedol Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). Potvrdil tak údaje Červeného polmesiaca. Na iných miestach východnej Líbye evidujú dosiaľ 170 mŕtvych. Záchranné a pátracie operácie pokračujú a očakáva sa, že bilancia obetí porastie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu oznámila, že zatiaľ oficiálne identifikovali 3958 obetí. Maltská civilná ochrana uviedla, že záchranný tím z Malty našiel v piatok na pláži v Derne niekoľko sto tiel. Do oblasti v nedeľu dorazilo 29 ton liekov a zdravotných potrieb pre takmer 250 tisíc ľudí, uviedla WHO. Líbyjské úrady informovali, že vzhľadom na rastúce obavy o bezpečnosť vody začali odoberať vzorky a od nedele budú očkovať záchranárov, zdravotníkov a deti.

​Rozsiahle povodne v prístavnom meste Darna spôsobila búrka Daniel, ktorá sa východnou časťou Líbye prehnala minulú nedeľu. V dôsledku búrky sa tam pretrhli dve neďaleké priehrady. Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo štvrtok upozornila, že väčšine úmrtí spôsobených ničivými záplavami v Líbyi sa dalo zabrániť, ak by tamojšie systémy včasného varovania a krízového riadenia fungovali správne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy