Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Do slávnej fontány naliali aktivisti čiernu farbu. Muselo sa vypustiť 300-tisíc litrov vody
Zdielať na

Do slávnej fontány naliali aktivisti čiernu farbu. Muselo sa vypustiť 300-tisíc litrov vody

RÍM / Klimatickí aktivisti z talianskej odnože skupiny Posledná generácia podnikli v nedeľu, 21. mája, akciu občianskej neposlušnosti, aby upozornili na potrebu riešiť klimatickú krízu. Do slávnej Fontány di Trevi v Ríme naliali čiernu tekutinu vyrobenú zo zriedeného rastlinného uhlia. Starosta mesta ale neskôr upozornil, že teraz treba z fontány vypustiť až 300-tisíc litrov vody.

Environmentálna skupina Posledná generácia uviedla, že čierna tekutina, ktorú použili pri proteste, fontánu nepoškodila. Starosta Ríma Roberto Gualtieri reagoval, že vyčistenie Fontány di Trevi v historickom center Ríma bude "stáť čas, úsilie a vodu, pretože táto fontána funguje na princípe recirkulácie vody". "Teraz ju musíme vyprázdniť a vyliať 300-tisíc litrov vody," vysvetlil. Talianska skupina približne desiatich ľudí sa v nedeľu pred zásahom polície postavila priamo do fontány a držala pútač s textom "Nebudeme platiť za fosílne palivá".

Bol to odkaz na kampaň za zastavenie investovania verejných peňazí, ako aj dotácií do fosílnych palív. Podľa hnutia Posledná generácia (taliansky: Ultima Generazione) sú práve fosílne palivá zodpovedné za emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú klimatickú krízu. "Naša krajina umiera," skandovali medzi urážkami turistov a okoloidúcich. Potom zasiahla polícia, vytiahla aktivistov z fontány a odviedla preč. Protest sa konal po niekoľkých podobných akciách občianskej neposlušnosti z posledných týždňov v Taliansku, ktoré majú pritiahnuť pozornosť na klimatickú krízu.

Protestujúci sa v nedeľu konkrétne zmienili aj o krutých záplavách a zosuvoch pôdy v regióne Emilia Romagna na severe Talianska, ktoré si vyžiadali 14 ľudských životov. Vyvolala ich nová vlna extrémneho počasia, ktoré vedci spájajú s globálnym otepľovaním. Aktivisti podnikli protest v Ríme v čase, keď talianska premiérka Giorgia Meloniová práve pricestovala do regiónu Emilia Romagna a navštívila tam oblasti najviac zničené záplavami, označovanými ako najhoršie za posledných 100 rokov. Za 36 hodín tam totiž spadli zrážky, ktoré inak namerajú za šesť mesiacov.

Aktivisti z Poslednej generácie už hodili polievku, tortu, zemiakovú kašu či umývateľnú farbu na historické a kultúrne pamiatky alebo na umelecké diela v múzeách.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy