Havária čínskej lode vážne poškodila Veľkú koralovú bariéru

Havária čínskej lode vážne poškodila Veľkú koralovú bariéru

Obnova najväčšieho koralového útesu sveta môže trvať až dve desaťročia.

Loď Šeng Neng 1 vezúca okrem uhlia aj 950 ton mazutu 3. apríla nabehla v plnej rýchlosti na plytčinu. Z poškodeného trupu unikli do mora približne tri tony mazutu, ktorý sa podarilo rozložiť pomocou chemikálií, takže pravdepodobne nedošlo k znečisteniu väčšieho rozsahu.

Ťažký trup lode však úplne rozdrvil časti najväčšieho koralového útesu sveta, ktorej obnova do pôvodného stavu môže potrvať až dve desaťročia.

"Očakávali sme dosť vážne škody a naše doterajšie pozorovania to potvrdzujú," uviedol výskumník David Wachenfeld zo správy námorného parku Great Barrier Reef.

Podľa prvých zistení 230-metrov dlhé plavidlo poškodilo tri kilometre dlhý a 250 metrov široký úsek koralovej bariéry. Potopená loď totiž nezostala na jednom mieste a v dôsledku prílivu a odlivu a morských prúdov sa posúvala po útese.

V niektorých lokalitách došlo k úplnému zničeniu podmorského života a koralových štruktúr. Zisťovanie skutočného rozsahu škôd potrvá minimálne týždeň.

Najväčšie obavy odborníkov vyvoláva kontaminácia útesu toxickou farbou z trupu lode. Ostré koraly zoškrabali časti náteru, ktorý sa rozptýlil po väčšine zasiahnutej oblasti.

Farba môže obsahovať chemikálie zabraňujúce vzniku usadenín na trupe zaoceánskych lodí, ktoré znemožňujú rast a šírenie citlivých podmorských organizmov.

Záchranným tímom sa v pondelok po odčerpaní zvyšného paliva podarilo vyzdvihnúť čínsku loď s z koralového útesu a odtiahnuť ju do 70 kilometrov vzdialeného kotviska pri brehoch Veľkého Keppelovho ostrova.

Zdroj: TASR/REUTERS

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 Česko Slovensko má talent ...To naj
12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
09:55 Nové bývanie
11:05 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
12:00 Najkrajší dom v ulici
10:00 Prvé oddelenie
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
10:45 Pat a Mat
10:55 Zabi nudu! II.
11:00 Kikirikí
09:45 Fukušima
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor