Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Východný Jeruzalem zažil už druhú streľbu v priebehu dvoch dní po masakri v synagóge
Zdielať na

Východný Jeruzalem zažil už druhú streľbu v priebehu dvoch dní po masakri v synagóge

JERUZALEM / Najmenej dvoch ľudí zranil ozbrojenec, ktorý v sobotu dopoludnia spustil streľbu vo východnom Jeruzaleme. Oznámila to izraelská záchranná služba, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Útok sa odohral vo štvrti Silwán neďaleko jeruzalemského Starého mesta, uviedla záchranná služba bez ďalších podrobností. K streľbe došlo necelý deň po najkrvavejšom útoku v tomto meste od roku 2008. Palestínsky ozbrojenec v piatok pred synagógou vo východnom Jeruzaleme zabil najmenej sedem ľudí.

Izraelská polícia v sobotu oznámila, že po piatkovom útoku zadržala na vypočúvanie 42 osôb vrátane členov rodiny útočníka a obyvateľov jeho štvrti. Nie je jasné, či niekoho z nich podozrievajú z účasti na útoku. Polícia identifikovala piatkového útočníka ako 21-ročného obyvateľa východného Jeruzalema. Nič nenaznačuje, že by sa predtým zapájal do militantných aktivít alebo bol členom známej palestínskej ozbrojenej skupiny. Policajti ho zabili po krátkom prenasledovaní.

K útokom v Jeruzaleme došlo po tom, ako izraelské jednotky vo štvrtok počas razie v Džaníne v Predjordánsku zabili deväť Palestínčanov. Najnovšia eskalácia je výzvou pre novú izraelskú vládu a vrhá tieň na blížiacu sa návštevu ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena v regióne.   K streľbe došlo vo štvrti Neve Jaakov vo východnom sektore Jeruzalema, ktorú Izrael anektoval po šesťdňovej vojne v roku 1967.

13-ročný Palestínčan

Strelec, ktorý v sobotu vo východnom Jeruzaleme spôsobil zranenia dvom osobám, bol 13-ročný palestínsky chlapec. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na izraelskú políciu. Útok sa odohral vo štvrti Silwán neďaleko jeruzalemského Starého mesta. Polícia uviedla, že strelec bol "zneškodnený" a utrpel zranenie. Identifikovali ho ako "13-ročného" obyvateľa východného Jeruzalema, píše AFP.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy