Jasno
-2°
Bratislava
Dorota
6.2.2023
Ukrajinské zastupiteľské úrady v európskych krajinách dostali zakrvavené balíčky so zvieracími očami
Zdielať na

Ukrajinské zastupiteľské úrady v európskych krajinách dostali zakrvavené balíčky so zvieracími očami

KYJE / Veľvyslanectvo a konzuláty Ukrajiny v niekoľkých európskych krajinách, vrátane Česka, dostali zakrvavené balíčky obsahujúce zvieracie oči. V piatok, 2. decembra, o tom na facebooku informoval hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nykolenko.

Polícia v Brne uviedla, že evakuovala ukrajinský konzulát kvôli balíčku obsahujúcemu živočíšne tkanivo. Podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kuleby sa vláda v Kyjeve domnieva, že ide o naplánovanú kampaň teroru a zastrašovanie ukrajinských zastupiteľských úradov.

Podozrivú zásielku dostalo aj ukrajinské veľvyslanectvo v Prahe

Ukrajinské veľvyslanectvo v Prahe obdržalo podobnú zásielku ako ukrajinský konzulát v Brne, kde v balíčku bolo živočíšne tkanivo. Zásielku v hlavnom meste analyzujú pyrotechnici. Bližšie informácie oznámia policajti po tom, ako pyrotechnici dokončia svoju prácu. Skúmanie zásielky si nevyžiadalo evakuáciu, ale iba čiastočnú uzávierku ulice.

​Nykolenko napísal, že po sérii listových bômb odhalených v uplynulých dňoch v Španielsku prišli krvavé balíčky obsahujúce zvieracie oči na ukrajinské veľvyslanectvo v Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku a Rakúsku, na generálne konzuláty v Neapole a Krakove a na konzulát v Brne. Popísal, že balíčky boli nasiaknuté pravdepodobne krvou a zapáchali. "Skúmame význam tohto odkazu," dodal.

​Nykolenko informoval aj o incidentoch v iných krajinách

Zničený bol podľa neho vchod do rezidencie ukrajinského veľvyslanca vo Vatikáne, na veľvyslanectve v Kazachstane ktosi nahlásil, že sa tam nachádza výbušnina, ale táto informácia nebola pravdivá. Ambasáda v USA dostala list s kópiou článku kritického voči Ukrajine. Nykolenko napísal, že rovnako ako väčšina ostatných zásielok aj tento list došiel z jednej európskej krajiny. O akú ide, ale nešpecifikoval.

"Nedokážu Ukrajinu zastaviť na diplomatickom fronte, a tak sa nás snažia zastrašiť," uviedol Kuleba v citácii zverejnenej na Nykolenkovom profile. Šéf ukrajinskej diplomacie nariadil zvýšiť bezpečnostné opatrenia na ukrajinských ambasádach a konzulátoch.

V Španielsku listové bomby prišli napríklad premiérovi Pedrovi Sánchezovi na americké a ukrajinské veľvyslanectvo. Španielske úrady vec vyšetrujú ako terorizmus. Podľa miestnych médií boli zásielky pravdepodobne poslané zo španielskeho územia.

Súvisiace články

Najčítanejšie