Jasno
-2°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
280. deň na Ukrajine: Eurokomisia navrhla možnosti, ako sa bude Rusko zodpovedať za vojnové zločiny
Zdielať na
Zahraničie

280. deň na Ukrajine: Eurokomisia navrhla možnosti, ako sa bude Rusko zodpovedať za vojnové zločiny

Zdroj: Jean-Etienne Poirrier

MOSKVA / Európska komisia prišla s rôznymi možnosťami využitia zmrazených ruských aktív. Keďže Rusko neakceptuje Medzinárodný trestný súd, nie je možné stíhať jeho agresiu a to je dôvod, prečo komisia navrhuje alternatívne možnosti na zabezpečenie výkonu spravodlivosti. Rusko navyše opäť útočilo na Záporožskú oblasť v noci z utorka na stredu a na internete sa tiež šíri zmanipulované video proti ukrajinskému prezidentovi.

​Eurokomisia navrhla možnosti využitia zmrazených ruských aktív pre Ukrajinu

Európska komisia predložila členským štátom EÚ rôzne možnosti, ako zabezpečiť, aby sa Rusko zodpovedalo za vojnové zločiny spáchané počas vojny na Ukrajine. Zároveň navrhla vytvoriť novú štruktúru správy zmrazených verejných ruských aktív, možnosti ich investovania a použitia výnosov v prospech vojnou zničenej Ukrajiny. Komisia spresnila, že aj keď naďalej podporuje prácu Medzinárodného trestného súdu, je pripravená spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na zriadení osobitného medzinárodného súdu alebo špecializovaného hybridného tribunálu na vyšetrovanie ruských vojnových zločinov. Ukrajina a 14 členských štátov už začali vyšetrovanie medzinárodných zločinov spáchaných Ruskom. Agentúra EÚ Eurojust ich podporuje prostredníctvom spoločných vyšetrovacích tímov.

Všetky členské štáty EÚ sú stranami Medzinárodného trestného súdu a Únia tento súd plne podporuje pri vyšetrovaní vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Rusko ale jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu neakceptuje, čo znamená, že za súčasného stavu nemožno stíhať trestný čin agresie spáchaný najvyšším politickým a vojenským vedením Ruska. To je dôvod, prečo Eurokomisia navrhuje alternatívne možnosti na zabezpečenie výkonu spravodlivosti, ktoré by umožnili nakladať so zmrazeným majetkom ruských oligarchov a štátnych podnikov nachádzajúcich sa na sankčnom zozname EÚ. Išlo by o osobitný nezávislý medzinárodný súd vytvorený na základe mnohostrannej zmluvy alebo špecializovaný súd integrovaný do vnútroštátneho súdneho systému s medzinárodnými sudcami, teda takzvaný hybridný súd. Pre obe možnosti bude nevyhnutná podpora Organizácie Spojených národov.

Rusko podniklo v noci ďalšie raketové útoky v Záporožskej oblasti

Šéf vojenskej správy ukrajinskej Záporožskej oblasti Olexandr Staruch v informoval, že ruské útoky v oblasti počas noci zasiahli plynovú distribučnú stanicu. Spôsobilo to požiar, ktorý medzičasom uhasili. "V jednej obci v Záporožskej oblasti bola po zásahu rakety, zrejme S-300, poškodená plynová distribučná stanica. Následkom toho vznikol požiar. Bol rýchlo zneškodnený, ale tri ulice zostali bez plynu. Našťastie, ľudia neutrpeli zranenia," napísal Staruch skoro ráno na sociálnej sieti Telegram.

Ukrajinca vymenovali za nového šéfa Záporožskej elektrárne okupovanej Rusmi

Ukrajinského inžiniera Jurija Černičuka vymenovala Moskva za nového šéfa Záporožskej atómovej elektrárne, okupovanej ruskými silami už od prvých dní invázie na Ukrajinu. Niekdajší hlavný inžinier jadrovej elektrárne Černičuk uviedol, že s prevzatím funkcie súhlasí, lebo je to podľa jeho názoru jediné správne rozhodnutie. Jeho vymenovanie potvrdila aj ruská energetická spoločnosť Rosenergoatom, ktorá túto jadrovú elektráreň, najväčšiu svojho druhu v Európe, fakticky riadi od začiatku jej obsadenia ruskými silami. "Mojou prioritou je zostať s našimi ľuďmi v elektrárni, v našom meste a pokračovať v plnení svojich profesionálnych povinností," napísal na sociálnych sieťach Černičuk. Vo vyhlásení ocenil statočnosť zamestnancov záporožskej elektrárne. "Robili sme a stále robíme všetko možné aj nemožné, aby svet nezažil novú Fukušimu alebo Černobyľ. Toto si zaslúži bezvýhradné uznanie a veľkú úctu a nie obvinenia zo zrady," dodal. Vyzval medzinárodné organizácie, aby riešili budúce a bezpečné fungovanie Záporožskej elektrárne výlučne prostredníctvom mierových rokovaní a civilizovaných rozhodnutí.

HOAX: Šíri sa zmanipulované video z návštevy Volodymyra Zelenského v Chersone

Na sociálnych sieťach sa krátko po návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v oslobodenom Chersone začalo šíriť video, podľa ktorého obyvatelia mesta na prezidenta pokrikovali a nadávali mu. Ide ale o zmanipulované video, v ktorom bola k autentickým záberom doplnená zvuková stopa z oveľa staršieho videa. V reportážach obyvatelia oslobodeného mesta prezidenta vítajú, objímajú ukrajinských vojakov a oslavujú v uliciach mesta. Upravený deväťsekundový nekvalitný záznam zachytáva skupinu ľudí na balkóne za prezidentom, pričom v pozadí počuť hlas, ktorý mu po rusky nadáva. Podľa médií aj prezidentovej oficiálnej stránky sa ukrajinský prezident 14. novembra 2022 zúčastnil na slávnostnom vztýčení ukrajinskej vlajky na námestí v centre Chersonu a zaspieval s vojakmi a obyvateľmi mesta štátnu hymnu. Na začiatku videoreportáže BBC je vidieť rodinu na balkóne na prvom poschodí budovy, ako prezidentovi radostne máva.

Súvisiace články

Najčítanejšie