Mikuláš
6.12.2022
Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2
Zdielať na
Zahraničie

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2

Archívna reportáž

POZRITE SI ARCHÍVNU REPORTÁŽ

BRATISLAVA / Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur.

Dohodu o zámere vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2, podpísal v nedeľu, 2. októbra v Kodani minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď zo strany OĽANO s dánskym náprotivkom Mortenom Bødskovom. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Martina Kovaľ Kakaščíková. "Ukrajina potrebuje pri obrane svojej krajiny a životov ľudí našu pomoc, preto sa aj na medzinárodnej úrovni snažíme nachádzať všetky možnosti, ako ju efektívne a adresne podporiť," uviedol Naď. Priblížil, že práve delostrelecké systémy sú kľúčovým prvkom bojovej podpory v širokom spektre operácií.

Počas nasledujúcich mesiacov bude podľa ministerstva v rámci kontraktu vyrobených 16 kusov samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2 pre Ukrajinu, pričom ich postupné dodávky predpokladá od druhej polovice roka 2023. "Slovensko už Ukrajine dodalo štyri z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2 na základe kontraktu na komerčný predaj, uzatvoreného v júni tohto roku," priblížili z ministerstva.

Súvisiace články

Najčítanejšie