Mikuláš
6.12.2022
217. deň na Ukrajine: Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie voči Rusku, vrátane stropu na ceny ropy
Zdielať na
Zahraničie

217. deň na Ukrajine: Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie voči Rusku, vrátane stropu na ceny ropy

BRATISLAVA / Európska komisia predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Úrady v ruskej autonómnej republike Severné Osetsko, ktoré hraničí z Gruzínskom, v stredu obmedzili vjazd áut do tohto regiónu. Šéf proruskej správy Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny Jevgenij Balickij požiadal prezidenta Vladimira Putina o pripojenie tejto oblasti k Rusku.

Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie Európskej únie voči Rusku vrátane stropu na ceny ropy

Európska komisia predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Zahŕňa okrem iného právny základ pre cenový strop na dovoz ropy, ako aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur, oznámila v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. O návrhu teraz budú rokovať členské štáty Únie, rozhodnúť musia jednomyseľne.

Rusko obmedzilo vjazd áut do regiónu susediaceho s Gruzínskom

Úrady v ruskej autonómnej republike Severné Osetsko, ktoré hraničí z Gruzínskom, v stredu obmedzili vjazd áut do tohto regiónu. Vyvolala to snaha tisícov ľudí odísť do Gruzínska a vyhnúť sa tak mobilizácii. Šéf regionálnej samosprávy Sergej Meňajlo vyhlásil v autonómnej republike stav vysokej pohotovosti a obmedzil vstup automobilov do Severného Osetska. Podľa nových pravidiel sem majú povolený vjazd iba osobné autá, ktoré sú zaevidované v Severnom Osetsku, v susednej gruzínskej odštiepeneckej republike Južné Osetsko alebo v samotnom v Gruzínsku. 

Moskvou dosadený šéf Záporožskej oblasti požiadal Putina o pripojenie k Rusku

Šéf proruskej správy Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny Jevgenij Balickij požiadal prezidenta Vladimira Putina o pripojenie tejto oblasti k Rusku. Už predtým oficiálne požiadali Putina o pripojenie území k Rusku aj proruskí lídri Luhanskej a Chersonskej oblasti. Moskva tvrdí, že všetky tri uvedené oblasti a tiež Donecká oblasť hlasovali v referendách za pričlenenie k Ruskej federácii. Ukrajina ale referendá označila za "neplatné a bezcenné". Odsúdili ich aj západné štáty s upozornením, že výsledky týchto hlasovaní neuznajú.

Eurokomisia návrh na strop veľkoobchodných cien plynu zatiaľ neodobrila

"Európska komisia zatiaľ neschválila podnet 15 členských štátov na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu," oznámil podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Dombrovskis na otázku médií, ako eurokomisia pristupuje k tejto výzve, uviedol, že pre exekutívu EÚ je prioritou zabezpečenie dostatočných dodávok plynu. V tomto duchu pripravuje aj piatkové rokovania ministrov energetiky, podľa jeho slov však zatiaľ eurokomisia neodsúhlasila podnet 15 členských štátov na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu. Spoločný list pre Európsku komisiu o zastropovaní veľkoobchodných cien plynu zaslali Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Súvisiace články

Najčítanejšie