Zatiahnuté
11°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Súd ohľadom kauzy Čapí hnízdo sa začal. Okrem Babiša je obvinená aj jeho bývalá poradkyňa
Zdielať na
Zahraničie

Súd ohľadom kauzy Čapí hnízdo sa začal. Okrem Babiša je obvinená aj jeho bývalá poradkyňa

Archívna reportáž

Vyšetrovanie kauzy v roku 2018

PRAHA / V pondelok, 12. septembra, sa na súde v Prahe začalo konanie s bývalým českým premiérom Andrejom Babišom v prípade údajného dotačného podvodu v kauze Čapí hnízdo. Okrem Babiša je obžalovaná aj bývalá poradkyňa Jana Nagyová (predtým Mayerová, pozn. red.). Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Babiš pred pojednávaním prítomným novinárom povedal, že sa cíti nevinný. "Samozrejme, som rád, že to všetci uvidia, tie moje argumenty na nepravdivú obžalobu. A bolo to, samozrejme, politicky motivované trestné stíhanie. Súd, dúfajme, že bude nezávislý. Verím českej justícii,“ vyjadril sa.

Súd má nariadených celkovo 13 pojednávacích dní, ktoré sú rozdelené do troch týždňov, pričom posledné sú v októbri. Babiš je obžalovaný z napomáhania k podvodu, Nagyová z podvodu. Štátny žalobca chce pre oboch trojročný podmienečný trest, pre Babiša pokutu 10 miliónov korún a pre Nagyovú 500-tisíc korún.

Kauza sa týka farmy Čapí hnízdo, ktorá dostala dotácie z európskych zdrojov po tom, ako jej vlastníctvo prešlo z Babišovho konglomerátu Agrofert na jeho rodinných príslušníkov. Eurofondy boli určené pre malé a stredne veľké podniky, pod ktoré Agrofert nespadá. Agrofert neskôr prevzal späť vlastníctvo farmy.

Súvisiace články

Najčítanejšie