Zatiahnuté
12°
Bratislava
Jarolím
30.9.2022
190. deň na Ukrajine: Rusko varovalo ďalší štát pred vojenskou konfrontáciou
Zdielať na

190. deň na Ukrajine: Rusko varovalo ďalší štát pred vojenskou konfrontáciou

BRATISLAVA / V Rusku sa začali vo štvrtok vojenské cvičenia Vostok 2022, na ktorých sa okrem Ruska zúčastní aj niekoľko ďalších krajín vrátane Číny. Tieto manévre sa konajú v čase stúpajúceho napätia medzi Ruskom a západnými krajiny. Návštevu odborníkov v Záporožskej jadrovej elektrárni zdržalo ostreľovanie. Výbuchy sa ozvali iba päť kilometrov od reaktorov. Z ostreľovania sa obviňujú obe strany. Elektráreň kontrolujú ruské jednotky a obsluhuje ju ukrajinský personál. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok varoval Moldavsko, že ohrozenie bezpečnosti ruských vojakov v separatistickom Podnestersku by mohlo vyvolať vojenskú konfrontáciu s Moskvou.

Ukrajina tvrdí, že Rusko ostreľovalo mesto Enerhodar pri záporožskej elektrárni

Ukrajinskí predstavitelia obvinili vo štvrtok 1. septembra Rusko, že ostreľovalo mesto Enerhodar, ležiace v blízkosti Záporožskej atómovej elektrárne. Tento závod na výrobu a rozvod elektriny je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe a v týchto dňoch k nemu smeruje inšpekcia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. "Už od úsvitu vojenské jednotky Moskvy ostreľovali Enerhodar delostreleckými granátmi, pričom použili aj automatické zbrane a rakety," napísal na sociálnej sieti Telegram enerhodarský starosta Dmytro Orlov. Zároveň zverejnil aj fotografie z tohto Rusmi obsadeného územia – zničené budovy a dym krúžiaci nad nimi. "Žiadame, aby Rusi prestali so svojimi provokáciami a umožnili atómovej agentúre MAAE prístup k tomuto ukrajinskému jadrovému zariadeniu," vyjadril sa Orlov. Všeobecne sa očakáva, že 14-členný inšpekčný tím MAAE, organizácie spadajúcej pod OSN, by mal do Záporožskej atómovej elektrárne prísť už v priebehu štvrtka.

Po páde z okna zomrel Ravil Maganov, viceprezident koncernu Lukoil

​Putin sa nezúčastní na pohrebe Michaila Gorbačova

Ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní na sobotňajšom pohrebe posledného sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, ktorý zomrel v utorok v Moskve vo veku 91 rokov.  "Rozlúčková ceremónia a pohreb sa uskutočnia 3. septembra, avšak pracovný harmonogram prezidenta Putina mu nanešťastie neumožní zúčastniť sa," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom. Dodal, že šéf Kremľa si napriek tomu Gorbačovovu pamiatku už uctil v nemocnici, kde tento bývalý sovietsky prezident zomrel a jeho telo sa tam nachádza až do konania pohrebu.

Začali sa vojenské cvičenia Vostok 2022, na ktorých sa zúčastní aj Čína

V Rusku sa začali vo štvrtok vojenské cvičenia Vostok 2022, na ktorých sa okrem Ruska zúčastní aj niekoľko ďalších krajín vrátane Číny. Tieto manévre sa konajú v čase stúpajúceho napätia medzi Ruskom a západnými krajiny. Vojenské cvičenia Vostok 2022 budú prebiehať do 7. septembra na viacerých cvičných plochách na ruskom Ďalekom východe a vo vodách pri ruskom východnom pobreží. Aktívna časť manévrov sa začala vo štvrtok ráno bojovým cvičením vzdušných síl, manévrami jednotky protivzdušnej obrany a simuláciou odstraňovania mín v Japonskom mori, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Rusko varovalo Moldavsko pred vojenskou konfrontáciou

Podnestersko je medzinárodne uznanou súčasťou Moldavska, od roku 1992 ho však po ozbrojenom konflikte ovládajú separatisti. Rusko má v regióne podľa odhadov 1500 vojakov, ktorých označuje za mierový zbor zameraný na zachovanie mieru a stability. Moldavsko žiada ich odchod. "Každý by mal pochopiť, že akákoľvek akcia, ktorá by ohrozila bezpečnosť našich vojakov, by bola na základe medzinárodného práva považovaná za útok na Rusko," vyhlásil Lavrov. Jeho vyjadrenie zdôraznilo obavy, že Podnestersko, ktoré hraničí s Ukrajinou, by mohlo byť zatiahnuté do rusko-ukrajinského konfliktu. V apríli tohto roka sa v Moldavsku zvýšilo napätie po sérii výbuchov v Podnestersku, kde ruské sily okrem iného strážia aj veľký sklad munície. Moldavské ministerstvo zahraničných vecí si v reakcii na vyhlásenie Lavrova predvolalo ruského charge d'affaires, aby slová ministra objasnil.

Súvisiace články

Najčítanejšie