Skoro jasno
10°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
187. deň na Ukrajine: ​Ukrajinské sily začali protiofenzívu v Chersonskej oblasti
Zdielať na

187. deň na Ukrajine: ​Ukrajinské sily začali protiofenzívu v Chersonskej oblasti

BRATISLAVA / Ukrajinská armáda oznámila, že začala avizovanú ofenzívu na juhu krajiny. Podľa ukrajinských médií sa útočiacim vojskám podarilo v okupovanej Chersonskej oblasti na niektorých miestach prelomiť prvú líniu ruskej obrany. Podľa ruskej strany sú ale správy o začatí ukrajinskej ofenzívy nepravdivé. V meste Nova Kachovka už podľa proruského oblastného šéfa, vyhlásili evakuáciu pracovísk po tom, čo sa tam odohralo 10 raketových úderov. Výbuchy počuť aj zo samotného Chersonu. Do Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá bola aj dnes terčom ostreľovania, smeruje misia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Do továrne by mala doraziť v najbližšom čase. Kyjev už dlhšie žiada Moskvu, aby ruské sily oblasť okolo elektrárne opustili a aby k nej mali prístup medzinárodní experti.

Ukrajinské sily začali protiofenzívu v Chersonskej oblasti

Ukrajinské sily začali operáciu proti ruským silám v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský portál Sky News s odvolaním sa na dva ukrajinské zdroje aj správy ukrajinských médií. Zatiaľ, čo prvý ukrajinský zdroj povedal, že ukrajinská operácia sa začala v Chersone, druhý uviedol, že protiofenzíva sa koná vo viacerých smeroch v Chersonskej oblasti. Tretí nemenovaný zdroj pre Sky News uviedol, že v nedeľu v noci a v pondelok mali ukrajinské sily "veľmi intenzívnu" akciu, zatiaľ ale nebolo jasné, či to bol taktický krok alebo strategický posun ukrajinskej strany. Podľa novín Kyiv Post sa objavili správy, že sa ukrajinské sily mohli dostať cez prvé obranné línie ruských síl v Chersone.

Od začiatku ruskej invázie zomrelo počas bojov najmenej 379 detí

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, podľa generálnej prokuratúry krajiny pre boje zomrelo najmenej 379 detí a ďalších 733 utrpelo zranenia. Skutočný počet je ale podľa prokuratúry vyšší, pretože terajší počet nezahŕňa obete na územiach okupovaných Ruskom a v blízkosti frontovej línie. Najviac detských obetí vojny je v Doneckej oblasti, kde bolo zabitých alebo zranených 388 detí. Nasledujú Charkovská (202) a Kyjevská oblasť (116). Informuje o tom web Kyiv Independent.

Misia MAAE je na ceste do Záporožskej jadrovej elektrárne

Misia odborníkov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) je na ceste do Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny. Šéf agentúry Rafael Mariano Grossi to oznámil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

"Musíme chrániť bezpečnosť a ochranu najväčšieho jadrového zariadenia Ukrajiny a Európy. Som hrdý, že môžem viesť túto misiu, ktorá bude v Záporožskej jadrovej elektrárni počas tohto týždňa," uviedol Grossi na Twitteri pri fotografii, na ktorej je s ďalšími 13 expertmi. MAAE na Twitteri informovala, že misia okrem iného posúdi fyzické poškodenie elektrárne, určí funkčnosť bezpečnostných systémov a vyhodnotí stav personálu.

Grossi sa niekoľko mesiacov usiluje získať prístup do Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú od jari okupujú ruské sily a prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Naliehavosť návštevy misie sa zvýšila v ostatných dňoch pre ostreľovanie v jej blízkosti, z ktorého sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňujú. To vyvolalo obavy z možného úniku radiácie. Minulý týždeň bola elektráreň dočasne odpojená od ukrajinskej elektrickej siete.

EÚ a Ukrajina sa pripojili k Haagskemu dohovoru o rozsudkoch

Európska únia sa v pondelok, 29. augusta, pripojila k Dohovoru o právomoci uznávať a vykonávať rozsudky v občianskych a obchodných veciach, ktorý je dôležitým a na pravidlách založeným nástrojom na uľahčenie mnohostranného obchodu a investícií. Informuje o tom spravodajca TASR. Dohovor stanovuje podmienky uznávania a výkonu rozsudkov v občianskych a obchodných veciach, vrátane spotrebiteľských a pracovných zmlúv, a možné dôvody ich odmietnutia. Pripojenie sa Európskej únie k tomuto dohovoru prinesie európskym podnikom pôsobiacim v rôznych krajinách, vrátane krajín mimo EÚ, právnu istotu a predvídateľnosť. K dohovoru sa v pondelok spolu s EÚ pripojila aj Ukrajina.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders, v tejto súvislosti povedal, že pristúpenie k Haagskemu dohovoru o rozsudkoch, je vyvrcholením rokov intenzívneho úsilia zo strany Európskej únie. "To, že Európska únia ako prvá pristúpila k dohovoru spolu s Ukrajinou, otvára cestu ďalším, aby sa mohli pripojiť. Čím vyššia bude miera pristúpenia štátov k tomuto dohovoru, tým silnejším nástrojom sa stane v prospech väčšieho počtu občanov, väčšieho počtu spoločností a širšieho medzinárodného obchodu a investícií," vysvetlil Reynders v správe pre médiá. Ku dňu 29. augusta Haagsky dohovor o rozsudkoch podpísalo šesť štátov. 

Rusko chce zabrániť Európe, aby si naplnila zásobníky plynu, povedal Zelenskyj

Rusko sa snaží zabrániť európskym krajinám, aby pred nadchádzajúcou zimou naplnili svoje zásobníky plynu. Na konferencii v nórskom Stavangeri to cez video uviedol ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenskyj. Rusko zároveň v nadchádzajúcich mesiacoch zvýši spaľovanie plynu s tým, ako sa plnia jeho vlastné zásobníky, uviedol na rovnakej konferencii šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), Fatih Biroh.

"Rusko bitku o energie nevyhráva," povedal Biroh na nórskom stretnutí zameranom na plyn a ropu. Moskva podľa neho zároveň stratila veľkú časť dôvery medzi svojimi klientmi po celom svete. Analýza spoločnosti Rystad Energy zverejnená minulý týždeň ukázala, že Rusko teraz neďaleko fínskych hraníc spaľuje obrovské množstvo zemného plynu. Denne odhadom za desať miliónov dolárov. Podľa odborníkov ide o plyn, ktorý by za iných okolností smeroval do Nemecka.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy