Pád železnej opony oslávi aj Václav Havel
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
Dvadsiate výročie vtedajších udalostí si pripomenie v Európskom Parlamente aj 89 ľudí narodených v tom roku, ktorí tak zároveň oslávia 20. narodeniny
Dvadsiate výročie demokratických zmien v strednej a východnej Európe oslávi aj 89 mladých ľudí, ktorí sa narodili v novembri 1989. Tí si v Bruseli pripomenú vznik novej Európy a zároveň oslávia svoje 20. narodeniny.
Železná opona dlhé roky rozdeľovala Európu. Definitívne padla 9. novembra 1989. Parlament oslávi túto udalosť, ktorá sa stala symbolom zjednotenia a slobody, nezabúdajúc na tragické udalosti v Nemecku, Československu, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku alebo v pobaltských krajinách, ktoré zmenili tvár Európy.
"Európe trvalo desaťročia, kým sa spamätala z 2. svetovej vojny. Bola rozdelená skoro 50 rokov. Na jednej strane sa ocitli krajiny na Západe, vytvorili si spoločnú budúcnosť, aj keď prežili vojnu rôznymi spôsobmi," pripomenul predseda parlamentu Jerzy Buzek.
"Istým spôsobom zastupujem krajiny, ktoré ostali na strane druhej. Tak to cítim, aj spôsob, akým som bol zvolený... Ale zastupujem celú Európsku úniu, ako symbol našej rovnosti a skutočnosti, že sme všetci rovnako zodpovední za EÚ. Spolu vytvoríme históriu Európy," dodala v tejto súvislosti jedna z popredných osobností demokratických zmien v roku 1989.