Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2022
Rozlúčka s Angelou Merkelovou: Vyzvala Nemcov, aby netolerovali nenávisť v spoločnosti
Zdielať na
Zahraničie

Rozlúčka s Angelou Merkelovou: Vyzvala Nemcov, aby netolerovali nenávisť v spoločnosti

NEMECKO / V Nemecku sa po 16-tich rokoch vo funkcii, lúčia s kancelárkou Angelou Merkelovou. Ozbrojené zložky pre ňu prichystali ceremóniu, na ktorej vojenská kapela zahrala na jej počesť jej obľúbený hudobný mix. Počas rozlúčky vyzvala Nemcov, aby netolerovali nenávisť v spoločnosti.

Na slávnosti sa zúčastnila takmer kompletná nemecká politická scéna okrem zástupcov krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko, ktorí nedostali pozvánku. Ako poznamenala Merkelová, tolerovanie násilia a nenávisti, ktoré niektorí považujú za legitímne prostriedky na presadzovanie svojich záujmov, musí mať v demokracii svoje hranice.

Podujatie sa pre pandémiu koronavírusu nekonalo na verejnosti, ale na ministerstve obrany. Dychová hudba zahrala tri piesne podľa Merkelovej želania. Jednou z nich bola skladba "Du hast den Farbfilm vergessen" v preklade "Zabudli ste farebný film", od punkovej speváčky Niny Hagen pochádzajúcej z niekdajšej komunistickej Nemeckej demokratickej republiky, kde strávila detstvo i samotná Merkelová.

Tá zostáva vo funkcii, kým jej nástupca, sociálny demokrat Olaf Scholz, na budúci týždeň nezloží prísahu. Jemu i jeho novej stredoľavej vláde zaželala veľa šťastia a úspechov. Dlhoročná nemecká líderka tiež vyzvala svoje publikum, aby vždy videlo svet aj očami iných a pracovalo s radosťou v srdci.