Poznáme nových držiteľov Nobelovej ceny za mier

Poznáme nových držiteľov Nobelovej ceny za mier

OSLO / V nórskej metropole Oslo vyhlásili laureátov tohtoročnej Nobelovej ceny za mier. Dostali ich za ich snahy o ochranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom pre demokraciu a trvalý mier.

Ďalšími držiteľmi Nobelovej ceny za mier sa stali dvaja novinári, ktorí dlhodobo bojujú za slobodu slova - šéfredaktor ruského denníka Novaja Gazeta Dmitrij Muratov a novinárka filipínskeho pôvodu Maria Ressa. Tá pracovala takmer dvadsať rokov ako šéfka investigatívneho tímu CNN v juhovýchodnej Ázii.

"Ressa a Muratov dostávajú Nobelovu cenu za mier za ich odvážny boj za slobodu prejavu na Filipínach a v Rusku. Zároveň sú tiež zástupcami všetkých novinárov, ktorí sa stavajú za svoj ideál vo svete, kde demokracia a sloboda médií čelia čoraz ťažším podmienkam,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka Nórskej Nobelovej komisie Berit Reiss-Andersen.

Slobodné, nezávislé médiá, ktoré si zakladajú na faktoch podľa komisie chránia pred zneužívaním moci, klamstvami a vojnovou propagandou. Nórska Nobelova komisia je tiež presvedčená, že sloboda prejavu a slobodný prístup k informáciám pomáhajú zabezpečiť, aby bola verejnosť dostatočne informovaná. Tieto práva sú kľúčovými podmienkami demokracie a ochrany proti vojnám a konfliktom.

Cieľom udelenia Nobelovej ceny za mier Resse a Muratovovi je podčiarknuť dôležitosť ochrany a obrany týchto základných práv. Ako ďalej vysvetľujú v tlačovej správe, bez slobody prejavu a slobody tlače bude zložité úspešne povzbudzovať k bratstvu medzi národmi, odzbrojeniu a celkovo lepšiemu svetovému poriadku.

Kto je Maria Ressa

Maria Ressa využíva slobodu prejavu na odhaľovanie zneužívania moci, násilia a narastajúceho autoritárstva v jej domovskej krajine, na Filipínach. V roku 2012 spoluzaložila digitálnu mediálnu spoločnosť pre investigatívnu žurnalistiku Rappler, ktorú stále vedie. Rappler sa zameriava na kontroverznú kampaň režimu prezidenta Duterteho proti drogám, ktorá už viedla k viacerým úmrtiam. Ressa a Rappler tiež zdokumentovali, ako sa prostredníctvom sociálnych médií šíria falošné správy a ako ich využívajú na šikanovanie oponentov a manipulovanie verejnej mienky.

Ruskému držiteľovi Nobelovej ceny za mier sa neraz vyhrážali

Dmitrij Andrejevič Muratov už desaťročia bráni slobodu prejavu v Rusku v čoraz náročnejších podmienkach. V roku 1993 bol jedným zo spoluzakladateľov nezávislých novín Novaja Gazeta a od roku 1995 je ich šéfredaktorom. Od svojho vzniku noviny publikujú kritické články o korupcii, policajnom násilí, protiprávnom zatýkaní, volebných podvodoch a tiež takzvaných „továrňach na trollov“. Ich oponenti na to reagovali obťažovaním, vyhrážkami, násilím i vraždami, pričom od vzniku novín prišlo o život šesť ich redaktorov, vrátane Anny Politkovskej. Muratov sa však napriek všetkému odmietol vzdať a naďalej bráni právo novinárov písať čokoľvek o čomkoľvek chcú, pokiaľ dodržiavajú profesionálne a etické zásady žurnalistiky.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ, noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:50 V siedmom nebi
12:05 Profesionáli III.
12:55 Zlato v garáži IV.
13:20 Poklady z blšáku X.
11:50 Nákupné maniačky
13:15 Skutočné príbehy
14:30 Prvé oddelenie II.
12:05 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:20 Krtko
12:30 Tom a Lili
10:45 Psí kusy
12:20 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
14:30 Miloš Forman: Co tě nezabije…