Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať

03.04.2021 13:14 Noviny.sk Zahraničie

Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať

UKRAJINA / Rozmiestňovanie ruských vojsk poblíž ukrajinského územia znepokojuje Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO). Moskva zároveň vyslala smerom k NATO varovný signál pred poskytnutím akejkoľvek vojenskej pomoci Ukrajine. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ak by NATO podala Ukrajine "pomocnú ruku", Rusko prijme "ďalšie opatrenia". Okrem toho obvinil ukrajinské sily s organizovania "provokácií" na východe Ukrajiny, kde sa krehké prímerie porušuje prakticky denne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, ktorému v piatkovom telefonáte vyslovil podporu aj americký prezident Joe Biden, poznamenal, že "vojenské cvičenia a možné provokácie pozdĺž hranice sú tradičné ruské hry". Nadviazal naňho minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý pre BBC povedal, že ruská armáda sa zhromažďuje na troch miestach - na severnej hranici medzi Ukrajinou a Ruskom, pozdĺž východnej hranice a "tiež na nelegálne okupovanom Kryme".

Pozrite si zábery priamo z miesta bojiska v Donecku. Armádni príslušníci sa vyjadrujú ku konfliktu:

Kuleba zároveň zdôraznil, že Ukrajina sa neusiluje o žiadnu eskaláciu napätia. "Nepotrebujeme vojnu," podotkol. Podľa ukrajinskej strany sa pozdĺž východnej hranice s Ruskom a na Kryme nachádza asi 20 až 25-tisíc vojakov. Ruskí predstavitelia to dosiaľ nepotvrdili ani neposkytli žiadne presné čísla.

Podľa Peskova by pohyb ruskej armády nemal nikoho znepokojovať a pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu. "Ruská federácia presúva svoje ozbrojené sily na svojom území podľa vlastného uváženia," dodal hovorca Kremľa.

Kompletné vyjadrenia strany USA a Ruska si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:35 Stratené duše V.
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Vlastníci
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:45 Kid Lucky
19:00 Malí fidlikanti
19:20 Arthur a Minimojovia
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Pohanský král