Moskovský súd poslal ruského opozičného lídra Navaľného do väzenia na 3,5 roka

02.02.2021 21:24 Noviny.sk Zahraničie

Moskovský súd poslal ruského opozičného lídra Navaľného do väzenia na 3,5 roka

Archívna reportáž
navaľný je naspäť v rusku embed kód
MOSKVA / Moskovský súd v utorok zmenil podmienečný trest opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia. Štyridsaťštyriročný kritik Kremľa dostal tri a pol roka odňatia slobody, keďže už ale rok strávil v domácom väzení, jeho pobyt za mrežami o tento čas skrátia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka. V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú. Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.

Právnici Navaľného argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu.

Navaľnyj tiež trvá na tom, že jeho právo na spravodlivý proces bolo počas zatýkania hrubo porušené. Svoje uväznenie označil za výsmech spravodlivosti.

Zadržanie opozičného aktivistu vyvolalo vlnu protestov

Protesty sa v posledných dvoch týždňoch prehnali celým Ruskom. Na demonštráciách za jeho prepustenie sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Na protestoch skandovali heslá proti prezidentovi Putinovi. Polícia zadržala desiatky demonštrantov, vo viacerých prípadoch proti nim použila hrubú silu.

Podporovatelia Navaľného vyzvali aj v utorok na demonštráciu a snažili sa zhromaždiť pred budovou súdu. V oblasti však bola veľká policajná prítomnosť. Viac ako 300 ľudí zadržali.

Odsúdenie si vyslúžilo ostrú reakciu zo zahraničia

Rada Európy uviedla, že rozsudok ôpoprel všetku dôveryhodnosť“ a britský minister zahraničia Dominic Raab vyhlásil, že je "perverzný“. Americký minister zahraničia Antony Blinken vyjadril hlboké znepokojenie.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Kung Fu Panda
09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
10:50 Dom snov do 100 dní
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
13:50 Vražedné Miami
09:10 Hanička a Murko pre najmenších
09:20 Ocko hrdina
09:30 Rozprávanie o víle Amálke
07:05 Černobyl
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem