VIDEO: Donald Trump už opustil nemocnicu. Pred Bielym domom dal dole rúško a odkázal, že sa cíti dobre

06.10.2020 08:42 Noviny.sk Zahraničie

VIDEO: Donald Trump už opustil nemocnicu. Pred Bielym domom dal dole rúško a odkázal, že sa cíti dobre

WASHINGTON / Amerického prezidenta Donalda Trumpa prepustili po troch dňoch liečby z nemocnice. Podľa lekárov ešte nie je z choroby covid 19 úplne vyliečený, o jeho zdravie sa bude naďalej starať tím zdravotníkov v Bielom dome. 74-ročný Trump pozdravil novinárov z balkóna svojho sídla bez rúška a odkázal, že sa cíti veľmi dobre. Na otázku, koľko ľudí z jeho okolia má koronavírus, neodpovedal. Ešte včera jeho lekár potvrdil, že prezident je stále prenášačom nákazy.

Americký prezident Donald Trump sa po krátkom pobyte v nemocnici, kde ho v piatok previezli pre nákazu koronavírusom, vrátil späť do Bieleho domu. Po návrate z Walter Reed National Military Medical Center na predmestí Washingtonu D.C. Trump zapózoval na balkóne prezidentského sídla, pričom si dal dole ochranné rúško. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Pred návratom z nemocnice Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyzval ľudí, aby sa nebáli ochorenia COVID-19, napísal, že sa cíti dobre a avizoval návrat ku kampaňovaniu pred novembrovými voľbami. O niekoľko hodín neskôr tweetoval video zachytávajúce jeho návrat a videodokaz Američanom, v ktorom ich ubezpečuje, že porazia koronavírus, a vyzýva ich na návrat do práce. Tiež im sľúbil, že "čoskoro prídu" vakcíny. Ako pripomína BBC, americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), naopak, tvrdí, že neočakávajú široko dostupnú vakcínu pred polovicou budúceho roka.

Po sérii protichodných vyhlásení počas víkendu pretrvávajú otázky o tom, ako vážne je Trump chorý. Podľa jeho lekára Seana Conleyho ešte z toho nie je "úplne vonku", ale s lekárskym tímom sa dohodli, že jeho stav a progres "podporujú jeho bezpečný návrat domov, kde bude mať nonstop špičkovú lekársku starostlivosť". Lekár v pondelok popoludní odmietol odpovedať na otázky novinárov, kedy mal prezident naposledy negatívny test, a tiež neposkytol podrobnosti o prehliadkach prezidenta odvolávajúc sa na ochranu pacienta. Potvrdil však, že Trump stále berie steroid dexametazón a dostal tri dávky antivirotika remdesivir. Štvrtú dávku mu dali pred odchodom z nemocnice a piatu by mal dostať v Bielom dome.

Trumpov demokratický oponent vo voľbách, bývalý viceprezident Joe Biden, sa po jeho návrate do Bieleho domu vyjadril, že je "rád", že sa prezident dobre zotavuje, zároveň ho však skritizoval. "Ktokoľvek, kto sa nakazí vírusom tak, že v podstate tvrdí, že na rúškach nezáleží, na sociálnom odstupe nezáleží, je, myslím si, zodpovedný za to, čo sa mu stane," povedal.

V okolí prezidenta, v Bielom dome i mimo neho, sa koronavírusom nakazilo viacero ľudí, vrátane prvej dámy Melanie Trumpovej, popredných poradcov a troch republikánskych senátorov. V pondelok potvrdila nákazu tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová. Mnoho z nakazených sa zúčastnilo 26. septembra na stretnutí v Ružovej záhrade Bieleho domu, kde Trump predstavil svoju nominantku na sudkyňu najvyššieho súdu.

V Spojených štátoch dosiaľ potvrdili vyše 7,4 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 210-tisíc súvisiacich úmrtí.

Naplánovaná infekcia a dvojník Trumpa

Vývoj okolo choroby covid-19 u amerického prezidenta Donalda Trumpa sa rýchlo stal predmetom celej rady divokých špekulácií a konšpiračných teórií. Na internete sa v posledných dňoch šírili dezinformácie o údajnom dvojníkovi šéfa Bieleho domu či o tom, že jeho infekcia bola naplánovaná, uvádza spravodajský web BBC. Niektoré príspevky sa vraj zdajú byť politicky motivované, zatiaľ čo situácií nijako nepomáha neprehľadná komunikácia z oficiálnych zdrojov.

Dezinformačnej vlna začala prakticky okamžite potom, čo Trump na twitteri v noci na piatok oznámil, že on i jeho manželka Melania mali pozitívny test na koronavírus. Podľa denníka The New York Times sa v nasledujúcich hodinách objavili stovky tweetov, ktoré Trumpová tvrdenia spochybňujúce, hoci ho potvrdil jeho lekár Sean Conley. Niektoré príspevky naznačovali, že Trump sa chce len vyhnúť ďalšie televíznej debate so svojim rivalom Joeom Bidenom alebo na základe vymyslených zdravotných problémov odložiť voľby.

BBC si všíma rad nepodložených komentárov o tom, že prezident bol nejakým spôsobom úmyselne koronavírusom nakazený pri prvom dueli s Bidenom. Príspevky v tomto duchu údajne na twitter pridávali stúpenci Trumpovej Republikánskej strany, pričom medzi nimi boli aj majitelia overených účtov s počty sledujúcich v poriadku státisícov.

Účty hlásiaci sa k Demokratickej strane zasa propagovali nepotvrdené informácie o tom, že Trump je na tom horšie, než uvádza jeho lekári, a že jeho posledný verejné vystúpenia bola v skutočnosti zinscenovaná za pomoci dvojníka. "Ďalšie zvesť, ktorá sa šírila, uvádzala, že prezident na sebe mal skrytú kyslíkovú bombu, keď v piatok opúšťal Biely dom," dodáva BBC.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:15 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:20 Panelák IX.
05:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:20 POLICAJTI V AKCII
07:35 POLICAJTI V AKCII
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:20 Zlatokopka
08:05 Překvapení
10:05 Skleněné peklo