Bieloruské úrady obvinili opozičnú organizátorku protivládnych protestov. Bývalému veľvyslancovi Slovenska odobrali hodnosť

17.09.2020 10:27 Noviny.sk Zahraničie

Bieloruské úrady obvinili opozičnú organizátorku protivládnych protestov. Bývalému veľvyslancovi Slovenska odobrali hodnosť

Kolesnikovú chceli previezť cez ukrajinské hranice embed kód
MINSK / Bieloruské úrady obvinili poprednú opozičnú aktivistku a organizátorku protivládnych protestov Mariu Kolesnikovovú z podnecovania k narušeniu národnej bezpečnosti.

V stredu to oznámil bieloruský vyšetrovací výbor s tým, že sa tak stalo v pondelok. Kolesnikovová podľa neho prostredníctvom médií a internetu vyzývala na "akcie zamerané na narušenie bieloruskej národnej bezpečnosti".

Kolesnikovová je jedna z troch žien, ktoré vedú masové opozičné hnutie proti dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Svetlana Cichanovská, ktorá sa proti Lukašenkovi postavila v prezidentských voľbách, a Veronika Cepkalová sú v zahraničí v exile, Kolesnikovová odchodu z krajiny vzdoruje. Keď sa ju úrady pokúsili vyviezť z krajiny, ona roztrhala svoj pas.

V Bielorusku sa konajú protesty od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 % hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko, ktorý má podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval "bábkami Západu".

Rusko a Bielorusko majú úzke politické, hospodárske a vojenské väzby, pomerne často sa však dostávali do konfliktu v iných záležitostiach. Pred augustovými voľbami Lukašenko kritizoval Kremeľ, že sa snaží vyvíjať nátlak na nezávislosť Bieloruska. Moskvu tiež obvinil z prítomnosti členov ruskej súkromnej vojenskej skupiny na bieloruskom území, ktorí podľa Lukašenka plánovali hromadné nepokoje a snažili sa destabilizovať krajinu.

Po nedeľnom masívnom proteste napríklad zatkli Mariu Kolesnikovovú, ktorú sa pokúsili vyviezť za hranice, no ona odmietla odísť a roztrhala svoj pas.

Bývalý veľvyslanec Slovenska je bez diplomatickej hodnosti

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko zbavil diplomatickej hodnosti bývalého veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu, ktorý vyslovil solidaritu s účastníkmi demonštrácií v bieloruských mestách. Tí protestujú proti Lukašenkovmu víťazstvu v prezidentských voľbách z 9. augusta, ktoré boli podľa nich zmanipulované.

Ako referuje web tut.by s odvolaním sa na tlačový odbor prezidenta, Lukašenko okrem Leščeňu zbavil diplomatickej hodnosti aj niekdajšieho veľvyslanca vo Francúzsku Pavla Latuška a uvoľnil z funkcie bieloruského diplomata v Lotyšsku Vasilija Markoviča.

V odôvodnení sa uvádza, že Latuško a Leščeňa prišli o diplomatickú hodnosť "v súvislosti so spáchaním činov, ktoré diskreditujú štátnu diplomatickú službu". Markoviča odvolali pre "nesprávny výkon služobných povinností".

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PRESTRETÉ
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:30 Kosti X.
18:25 Kosti X.
19:30 Profesionáli III.
17:55 Súdna sieň
19:00 Slnečno, sem-tam vraždy II.
20:10 Columbo
17:55 Arthur a Minimojovia
18:20 Labková patrola I.
18:50 SpongeBob v nohaviciach VIII.
16:15 Nádech pro lásku
18:20 Kolo zázraků
20:15 Rodinná loupež