Prezidentská protivníčka Lukašenka opustila Bielorusko. Z obavy o zatknutie ušla do Litvy

11.08.2020 11:31 Noviny.sk Zahraničie

Prezidentská protivníčka Lukašenka opustila Bielorusko. Z obavy o zatknutie ušla do Litvy

MINSK / Bieloruská opozičná kandidátka z nedeľňajších prezidentských volieb, Svetlana Cichanovská ušla do Litvy. V utorok to na Twitteri oznámil litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius s tým, že je "v bezpečí".

Cichanovská ušla zo svojej vlasti po tom, čo odmietla uznať prehru vo voľbách a oficiálne výsledky, podľa ktorých s obrovským náskokom vyhral dlhoročný prezident Alexander Lukašenko, označila za podvod. Lukašenko podľa nich vyhral mandát do šiesteho funkčného obdobia s 80% hlasov, zatiaľ čo 37-ročná bývalá učiteľka, ktorá zjednotila roztrieštené opozičné skupiny a na predvolebné mítingy prilákala desaťtisíce ľudí, mala zhruba 10%. Ešte pred svojím odchodom podala Cichanovská u Ústrednej volebnej komisie formálnu žiadosť o prepočítanie hlasov.

Hoci Cichanovská sprvu hovorila, že neplánuje vycestovať do zahraničia, aby sa vyhla zatknutiu, na ktoré nevidí dôvod. Po podaní žiadosti uviedla, že sa rozhodla inak. "Musím byť so svojimi deťmi," uviedla. Deti Cichanovská poslala do bližšie nešpecifikovanej krajiny v Európe už skôr, po tom, čo sa jej vyhrážali.

Oficiálne výsledky vyvolali v Bielorusku demonštrácie, ktoré už po dve noci vo viacerých mestách sprevádzali násilné strety s políciou. Pri stretoch v Minsku v pondelok zomrel jeden demonštrant a mnoho ďalších utrpelo zranenia, keď polícia na davy použila slzný plyn, zábleskové granáty aj gumové projektily. Minister vnútra Alexander Lastovskij uviedol, že spomínaný zosnulý sa chystal hodiť výbušné zariadenie, ktoré mu explodovalo v ruke a zabilo ho.

​Lukašenko, ktorý vedie krajinu pevnou rukou od roku 1994, reagoval na protestujúcu opozíciu s tým, že sú ovce manipulované zahraničím a zaviazal sa pokračovať v potláčaní protestov aj napriek výčitkám zo Západu.

Západné krajiny kritikou na bieloruské vedenie nešetrili. Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stanovisku vyhlásil, že voľby neboli slobodné ani spravodlivé. Zároveň ostro skritizoval "pretrvávajúce násilie proti demonštrantom a zatýkanie opozičných podporovateľov". Tvrdé policajné zásahy odsúdila aj Európska únia, ktorá tiež vyzvala na okamžité prepustenie zadržaných osôb.

Vyzvala protestantov z exillu, aby išli domov

Svetlana Cichanovská z litovského exilu vyzvala protestujúcich krajanov vo vlasti, aby išli domov. Vo videu, ktoré uverejnil kanál BelTA Telegram, poďakovala Bielorusom za účasť v prezidentských voľbách a požiadala ich o dodržiavanie zákonov.

"Nechcem krv a násilie. Žiadam vás, aby ste sa nekonfrontovali s políciou, nešli na námestia a neohrozovali vaše životy," uviedla 37-ročná politička, jej slová citoval aj web lenta.ru.

V Bielorusku už druhý deň pokračujú pouličné strety medzi bezpečnostnými zložkami a demonštrantmi, ktorí nie sú spokojní s výsledkami prezidentských volieb. Pri nepokojoch v Minsku v pondelok zomrel jeden demonštrant a mnoho ďalších utrpelo zranenia, keď polícia na davy použila slzný plyn, zábleskové granáty aj gumové projektily. Minister vnútra Alexander Lastovskij uviedol, že spomenutý zosnulý sa chystal hodiť výbušné zariadenie, ktoré mu explodovalo v ruke a zabilo ho.

Cichanovská ušla z Bieloruska po tom, čo odmietla uznať prehru vo voľbách a oficiálne výsledky, podľa ktorých s obrovským náskokom vyhral dlhoročný prezident Alexander Lukašenko, označila za podvod. Lukašenko podľa nich vyhral mandát do šiesteho funkčného obdobia s 80 % hlasov, zatiaľ čo bývalá učiteľka, ktorá zjednotila roztrieštené opozičné skupiny a na predvolebné mítingy prilákala desaťtisíce ľudí, mala zhruba 10 %. Ešte pred svojím odchodom podala Cichanovská u Ústrednej volebnej komisie formálnu žiadosť o prepočítanie hlasov.

Lukašenko, ktorý vedie krajinu pevnou rukou od roku 1994, reagoval na protestujúcu opozíciu s tým, že sú ovce manipulované zahraničím a zaviazal sa pokračovať v potláčaní protestov aj napriek výčitkám zo Západu.

Západné krajiny nešetrili kritikou na bieloruské vedenie. Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stanovisku vyhlásil, že voľby neboli slobodné ani spravodlivé. Zároveň ostro skritizoval "pretrvávajúce násilie proti demonštrantom a zatýkanie opozičných podporovateľov". Tvrdé policajné zásahy odsúdila aj Európska únia, ktorá tiež vyzvala na okamžité prepustenie zadržaných osôb.

Pozrite si archívnu reportáž z volieb v Bielorusku:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:40 DELUKSE
00:15 Vražedné čísla IV.
01:15 PRÁZDNINY
20:25 Bezpečný prístav
01:05 Profesionáli
02:10 Panelák VIII.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:50 POLICAJTI V AKCII
01:35 POLICAJTI V AKCII
23:05 Jahôdka a jej kamaráti III.
23:30 Arthur a Minimojovia
00:05 Rapotáčik 2
22:10 Daddy Cool
01:30 S tváří anděla
03:10 Životy svatých 1/2