V USA po prvý raz spozorovali sršne mandarínske, sú životu nebezpečné

V USA po prvý raz spozorovali sršne mandarínske, sú životu nebezpečné

Pred 5 rokmi prenikli ázijské sršne aj do Európy embed kód
WASHINGTON / V Spojených štátoch amerických po prvý raz spozorovali sršne mandarínske (Vespa mandarinia). Tento druh sršňa, ktorého prirodzeným domovom je Ázia, sa podľa vedcov objavil v americkom štáte Washington. Tamojší včelári hlásia masívny úhyn včiel, ktoré mali odtrhnuté hlavy, čo je charakteristické pre útok týchto hmyzích predátorov.

Sršne mandarínske, ktoré v USA prezývajú vražedné sršne, sú najväčšie na svete. Dorastajú do veľkosti viac ako päť centimetrov a majú dlhé žihadlá, ktoré po vpichnutí vstrekujú jed. Viacnásobné bodnutie môže byť pre ľudí smrteľné, upozorňujú vedci z Washington State University (WSU). Tieto sršne predstavujú veľké riziko pre populácie včiel, ktorými sa živia, pričom v priebehu niekoľkých hodín dokážu zlikvidovať celý úľ.

Ako sa tieto obrovské sršne dostali z Ázie do Washingtonu, vedci nevedia. Niekedy sa však môžu ocitnúť v medzinárodnom náklade, uviedol Setha Truscott z WSU.

Sršňa po prvý raz v štáte spozorovali už v decembri a podľa vedcov zrejme tento hmyz začal byť znova aktívny minulý mesiac, keď sa kráľovné zobudili zo zimného spánku a začali budovať hniezda a kolónie. Podľa Truscotta sú najničivejšie koncom leta a začiatkom jesene, keď lovia pre zásoby pre budúcoročné kráľovné. "Napádajú úle včiel medonosných, zabíjajú dospelé včely a požierajú larvy a kukly, zatiaľ čo agresívne obraňujú okupovanú kolóniu. Ich žihadlá sú veľké a bolestivé so silným neurotoxínom. Mnohopočetné bodnutie dokáže zabiť ľudí, aj keď nie sú alergickí," uviedol odborník pre univerzitný spravodaj Insider.

Poľnohospodárske orgány v štáte Washington žiadajú včelárov a obyvateľov, aby nahlásili všetky prípady pozorovania sršňov mandarínskych. Varujú však, že sa k nim nemajú približovať, pretože dokážu prepichnúť aj bežný včelársky úbor. Ako informuje televízia CNN, úrady už nachystali na sršne pasce a predstavili aj aplikáciu na nahlasovanie pozorovaní.

Zdroj: noviny.sk/CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:30 Česko Slovensko má talent
10:15 Simpsonovci XIV.
07:45 Dvojičky
08:50 Slnečná
10:40 Bez servítky
08:05 Garfield II.
08:25 Petronela Jabĺčková
08:40 Barbapapa I.
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.
11:35 Síla naděje