Zemetrasenie v Chorvátsku: 15-ročné dieťa je v kritickom stave, otrasy bolo cítiť až v Rakúsku

Zemetrasenie v Chorvátsku: 15-ročné dieťa je v kritickom stave, otrasy bolo cítiť až v Rakúsku

Archívna reportáž
embed kód
ZÁHREB / V Chorvátsku v nedeľu udrelo zemetrasenie s magnitúdou 5,3. Podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra krátko pred pol siedmou ráno zasiahlo oblasť severne od hlavného mesta.

Epicentrum sa nachádzalo sedem kilometrov severne od Záhrebu. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky desať kilometrov.

Po ničivom zemetrasení je v kritickom stave 15-ročné dieťa, úrady hlásia zranených, väčšinou ide o ľahšie prípady. Prezidenta Zorana Milanoviča museli z jeho bytu evakuovať.

"Trvalo to viac ako desať sekúnd. Rozhodne najsilnejšie, aké som kedy zažil," vyjadril sa jeden zo svedkov, podľa ktorého nasledovalo dokonca niekoľko následných otrasov.

​Ďalší svedkovia uviedli, že v hlavnom meste popraskali múry na niekoľkých budovách a poškodené sú takisto strechy. Ľudia bežali do ulíc, pričom nastal aj výpadok elektriny. Videli tiež niekoľko požiarov. 

Ulice v centre mesta boli údajne posiate sutinami, miestami sa zrútili na zem aj veľké betónové bloky či komíny. Otrasy zanechali stopy aj na záhrebskej katedrále, čiastočne poškodili špičku jednej z dvoch hlavných veží dominanty mesta.

Chorvátsky minister vnútra Davor Božinović na sociálnej sieti apeloval na obyvateľov, aby v zmätku nezabúdali na bezpečnostné rozostupy odporúčané v súvislosti so šírením koronavírusu.

Šéf mestského úradu pre mimoriadne situácie Pavle Kalinić zároveň obyvateľom mesta prostredníctvom rozhlasového vysielania odkázal: "Nevchádzajte do domov, zostaňte vonku. Civilná ochrana Záhrebu pracuje zo všetkých síl, na nohách sú tri tisícky ľudí."

Podľa informácií EMSC bolo otrasy cítiť aj v Rakúsku, Slovinsku, Taliansku, Bulharsku, Maďarsku a Bosne a Hercegovine.

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:50 Nová záhrada
10:40 Majstri aukcií I.
11:10 Majstri aukcií I.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
10:30 Okido II.
10:45 Pat a Mat
10:55 Zabi nudu! II.
08:45 Já, knedlíček
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě