Zemetrasenie v Chorvátsku: 15-ročné dieťa je v kritickom stave, otrasy bolo cítiť až v Rakúsku

Zemetrasenie v Chorvátsku: 15-ročné dieťa je v kritickom stave, otrasy bolo cítiť až v Rakúsku

Archívna reportáž
embed kód
ZÁHREB / V Chorvátsku v nedeľu udrelo zemetrasenie s magnitúdou 5,3. Podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra krátko pred pol siedmou ráno zasiahlo oblasť severne od hlavného mesta.

Epicentrum sa nachádzalo sedem kilometrov severne od Záhrebu. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky desať kilometrov.

Po ničivom zemetrasení je v kritickom stave 15-ročné dieťa, úrady hlásia zranených, väčšinou ide o ľahšie prípady. Prezidenta Zorana Milanoviča museli z jeho bytu evakuovať.

"Trvalo to viac ako desať sekúnd. Rozhodne najsilnejšie, aké som kedy zažil," vyjadril sa jeden zo svedkov, podľa ktorého nasledovalo dokonca niekoľko následných otrasov.

​Ďalší svedkovia uviedli, že v hlavnom meste popraskali múry na niekoľkých budovách a poškodené sú takisto strechy. Ľudia bežali do ulíc, pričom nastal aj výpadok elektriny. Videli tiež niekoľko požiarov. 

Ulice v centre mesta boli údajne posiate sutinami, miestami sa zrútili na zem aj veľké betónové bloky či komíny. Otrasy zanechali stopy aj na záhrebskej katedrále, čiastočne poškodili špičku jednej z dvoch hlavných veží dominanty mesta.

Chorvátsky minister vnútra Davor Božinović na sociálnej sieti apeloval na obyvateľov, aby v zmätku nezabúdali na bezpečnostné rozostupy odporúčané v súvislosti so šírením koronavírusu.

Šéf mestského úradu pre mimoriadne situácie Pavle Kalinić zároveň obyvateľom mesta prostredníctvom rozhlasového vysielania odkázal: "Nevchádzajte do domov, zostaňte vonku. Civilná ochrana Záhrebu pracuje zo všetkých síl, na nohách sú tri tisícky ľudí."

Podľa informácií EMSC bolo otrasy cítiť aj v Rakúsku, Slovinsku, Taliansku, Bulharsku, Maďarsku a Bosne a Hercegovine.

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:35 Súdna sieň
15:40 Súdna sieň
16:30 Aféry
15:00 Profesionáli II.
15:55 Simpsonovci XXVIII.
16:25 Simpsonovci XXVIII.
15:10 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
16:10 Vražedné Miami
17:05 Kosti II.
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Zabi nudu!
15:45 Rozprávanie o víle Amálke
14:25 Góóól! III.
16:10 Rande naslepo
18:10 Kapitán Trueno a Svatý Grál