Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Koronavírus dramaticky zmenil ovzdušie v Číne
Zdielať na
Zahraničie

Koronavírus dramaticky zmenil ovzdušie v Číne

Archívna reportáž

V Európe platia prísne pravidlá v súvislosti s koronavírusom

ČÍNA / Pokles znečistenia už aj v minulosti sprevádzal čínske oslavy lunárneho nového roka, no po ich skončení sa hladiny zvyčajne znovu zvýšili.

Satelitné zábery ukazujú dramatický pokles znečistenia nad Čínou, čo je "aspoň čiastočne" zásluha spomalenia ekonomiky v dôsledku šírenia nového koronavírusu. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Mapy, ktoré vedci zverejnili, ukazujú úbytok oxidu dusičitého. Hladiny škodlivého plynu, ktorý vypúšťajú motorové vozidlá aj priemyselné továrne, najprv výrazne klesli v blízkosti mesta Wu-chan, odkiaľ sa nákaza začala šíriť, a postupne sa tento trend rozšíril po celej krajine.

Pokles znečistenia ovzdušia pritom podľa nich súvisí s obmedzeniami dopravy a obchodných aktivít následkom rozsiahlej karantény.

"Prvý raz vidím taký dramatický pokles na takom rozsiahlom území súvisiaci s konkrétnou udalosťou," vyjadrila sa odborníčka na kvalitu ovzdušia z Goddardovho centra pre vesmírne lety Fei Liu. Poznamenala pritom, že pokles hladiny oxidu dusičitého zaznamenala aj počas recesie v roku 2008, no vtedy boli zmeny postupnejšie.

Pokles znečistenia už aj v minulosti sprevádzal čínske oslavy lunárneho nového roka, no po ich skončení sa hladiny zvyčajne znovu zvýšili, uvádza tiež NASA. "Tento rok je pokles výraznejší a trvá dlhšie," doplnila Liu s tým, že ju to neprekvapuje, keďže kroky na obmedzenie šírenia vírusu podnikli mnohé mestá naprieč krajinou.

Celosvetovo sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie covid-19, nakazilo už takmer 87-tisíc ľudí a podľahlo mu 2979 z nich. Samotná Čína hlási takmer 80-tisíc nakazených a 2870 úmrtí.

Opatrenia prijíma aj Slovensko. Na sociálnych sieťach sa šíri veľa hoaxov. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie