Smrtiaci koronavírus si vyžiadal už viac ako 100 mŕtvych. Nemecko hlási prvý potvrdený prípad nákazy

Smrtiaci koronavírus si vyžiadal už viac ako 100 mŕtvych. Nemecko hlási prvý potvrdený prípad nákazy

PEKING / V dôsledku nového koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí. Medzi 25 úmrtiami, ktoré zaznamenali v utorok, je po prvý raz jedno aj z Pekingu, zvyšok je z provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Čínska národná zdravotná komisia v pondelok potvrdila 1 771 nových prípadov nákazy a celonárodný počet tak stúpol na 4 515. Z nich je 976 vo vážnom stave. Po zotavení z nemocnice prepustili celkovo 60 ľudí, uvádzajú čínske štátne médiá.

Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky a Kanady. Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku.

​Americký konzulát v meste Wu-chan, epicentre nákazy, plánuje odtiaľ letecky previezť svojich diplomatov a ďalších Američanov. Evakuácie plánujú aj Japonsko, Francúzsko, Mongolsko a iné štáty. Severná Kórea a Mongolsko z preventívnych dôvodov uzavreli hranice s Čínou. Malajzia a Hongkong zase zakázali vstup na svoje územie návštevníkom z provincie Chu-pej.

Čínske úrady prijali mimoriadne opatrenia

Čínske úrady prijali mimoriadne opatrenia, aby zabránili šíreniu vírusu. Uzavreli mesto Wu-chan a tiež ďalších 16 okolitých miest v provincii Chu-pej, kde žije viac ako 50 miliónov ľudí. Iné mestá zase zrušili veľké podujatia a uzavreli pamiatky a turistické destinácie. Vláda v snahe udržať verejnosť doma a zabrániť tak šíreniu nákazy predĺžila do nedele voľno pri príležitosti Lunárneho nového roka.

​Samospráva v Šanghaji dokonca sviatočné voľno predĺžila až do 9. februára. Čínske ministerstvo školstva odložilo do odvolania začiatok nového semestra vo všetkých verejných školách a univerzitách. Do odvolania tiež v Číne zakázali obchodovanie s divými zvieratami, keďže sa predpokladá, že sa vírus na ľudí preniesol práve zo zvierat. Vo Wu-chane stavajú pre pacientov nakazených vírusom dve nemocnice s 1 500 a 1 000 lôžkami. Prvú z nich by mali dokončiť už na budúci týždeň.

Smrtiaci koronavírus sa prenáša už počas inkubačnej doby

Nový koronavírus sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, ktorá sa pohybuje od jedného do 14 dní, a predtým ako sa prejavia prvé príznaky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že zatiaľ nie je známe, či je vírus nákazlivý predtým, ako sa objavia symptómy. Tými sú kašeľ, horúčka a pri závažných prípadoch dýchavičnosť a zápal pľúc.

TV JOJ sa spojila so Slovákmi a Čechmi, ktorí sú v Číne. Zisťovali sme, aká je situácia pre koronavírus. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:25 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:25 Panelák VIII.
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:50 POLICAJTI V AKCII
08:00 POLICAJTI V AKCII
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
05:05 Zlatý holky
06:55 Maggie má plán
08:45 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel