Témy pre EÚ bude diktovať najmladší člen únie. Predsedníctvo prevzali Chorváti

Témy pre EÚ bude diktovať najmladší člen únie. Predsedníctvo prevzali Chorváti

/ Musíme nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou! V Európskom parlamente to o migrantoch vyhlásil chorvátsky premiér. Práve Chorvátsko totiž prebralo predsedníctvo a najbližšieho pol roka bude šéfovať Európskej únii. Pôjde o mimoriadne citlivé obdobie, keďže už onedlho opustí úniu po prvýkrát jeden z jej členov.

Chorváti prevzali predsedníctvo v čase, keď sa stanovujú priority na ďalších päť rokov. Najmladšia členská krajina tak bude diktovať témy, ktoré sa budú riešiť. “Pokiaľ ide o migráciu, musíme konečne nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou!” vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenković. 

“Problém s utečencami v rámci Chorvátska bol možno pomerne razantne riešený, ale Chorváti sa k nemu v podstate hrdo hlásia,” poznamenal europoslanec Michal Wiezik z Európskej ľudovej strany. 

Krajina, ktorá je súčasťou Európskej únie, ale zatiaľ nie je súčasťou eurozóny a schengenského priestoru, bude hovoriť najmä o možnostiach rozširovania. “Chorvátsko chce mať ako jednu z kľúčových politických priorít tému rozšírenia Európskej únie. Treba povedať, že rozšírenie Európskej únie roky nebolo politickou prioritou pre EÚ,” skonštatoval europoslanec Vladimír Bilčík z Európskej ľudovej strany. 

Hlavnými kandidátmi pre rokovania sú napríklad Srbsko, Čierna hora, Albánsko a Severné macedónsko. A kým jedny sa o vstup hlásia, počas chorvátskeho predsedníctva nás po prvýkrát jedna z členských krajín opustí. “Bude to mať veľký dopad na Slovensko, budeme očakávať, aby chorvátske predsedníctvo zabezpečilo, aby ľudia zo Slovenska, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, naďalej samozrejme pracovali,” ubezpečil europoslanec Peter Pollák z Európskej ľudovej strany.

Chorváti chcú otvoriť aj tému lepšieho diaľničného prepojenia medzi členskými krajinami a takisto chcú ešte riešiť, ako je možné ešte rýchlejšie znižovať emisie. “Aby sa nám podarilo do roku 2050 urobiť z Európskej únie prvú uhlíkovo neutrálnu ekonomiku,” vysvetlil europoslanec Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany.

Znižovanie emisií vyjde Slovensko poriadne draho. Komisia preto chystá kompenzácie: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:35 TOP STAR
13:00 Kutyil s.r.o. II.
12:05 Profesionáli II.
13:00 Simpsonovci IX.
13:30 Simpsonovci IX.
12:00 Pod povrchom
13:05 Ochrana svedkov IV.
14:00 FBI
12:15 Medzi nami zvieratkami
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
11:05 Překvapení
12:55 Poslední čas na lásku
14:35 Cesta za králem trollů