Politici chcú obmedziť používanie systému na rozpoznávanie tvárí. Znepokojenie vyvoláva využívanie databáz

Politici chcú obmedziť používanie systému na rozpoznávanie tvárí. Znepokojenie vyvoláva využívanie databáz

Archívna reportáž
Google už dostal rekordnú pokutu: embed kód
BRATISLAVA / Americkí politici pripravujú návrh zákona, ktorý by obmedzil používanie systému na rozpoznávanie tvárí. Niektorých odborníkov znepokojuje využívanie databáz, ktoré majú pod kontrolou vlády a súkromné spoločnosti.

Meredith Whittaker z AI Now Institute Newyorskej Univerzity na stredajšom pojednávaní Výboru americkej Snemovne reprezentantov pre dohľad a vládne reformy vyhlásila, že by túto "technológiu mali zastaviť a je potrebné zaviesť pravidlá vyžadujúce súhlas so softvérom na rozpoznávanie tvárí". Dodala, že by nemali dovoliť firemným záujmom "predbehnúť sa" a začleniť túto technológiu do systémov bez záruk, informuje BBC. 

Na technológii pracujú firmy ako Google, Microsoft, Amazon a Facebook. Dáta potrebné na vývoj softvéru zhromažďujú rôznymi spôsobmi. Využívajú pritom priemyselné kamery či weby umožňujúce zdieľanie fotografií ako sú Facebook, Flickr, Instagram alebo Snapchat. 

Polícia v Spojených štátoch poukázala na úspech rozpoznávania tvárí pri identifikácii nezvestných detí alebo zločincov. Existujú však obavy, že technológiu môžu zneužiť autoritárske režimy na sledovanie občanov. Softvér takisto môže poskytnúť nepresné výsledky. 

BBC s odvolaním sa na štúdiu americkej vlády v decembri informovala, že algoritmy na rozpoznávanie tvárí sú v prípade afroamerických a ázijských tvárí omnoho nepresnejšie ako v prípade belochov. Ešte vyššia pravdepodobnosť, že ich nesprávne identifikujú, hrozí afroamerickým ženám. 

Moderné technológie neobchádzajú ani cirkev. Milodary už kostoly prijímajú aj cez platobný terminál: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:40 Kixšou
05:55 Pod povrchom
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 DEDIČSTVO
06:20 Kutyil s.r.o.
07:20 POLICAJTI V AKCII
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:20 Zlatokopka
07:05 Pomáda: Živě
09:20 Belmondo