Tragický pohreb iránskeho generála. Dav ušliapal 40 ľudí a 213 sa zranilo

Tragický pohreb iránskeho generála. Dav ušliapal 40 ľudí a 213 sa zranilo

Archívna reportáž
embed kód
KERMÁN / Na pohrebe zabitého generála Solejmáního v jeho rodnom Kermane na juhovýchode Iránu dav ušliapal 40 ľudí a 213 ľudí bolo zranených. Údaj priniesla iránska tlačová agentúra Fars. Pohreb plánovaný na dnešok bol preto odložený, ale nový dátum oznámený nebol. V pondelok, keď si Iránci uctili v metropole Teheráne pamiatku generála usmrteného Američanov, podľa agentúry AP vyšiel do ulíc viac ako milión ľudí.

Na videách z mesta Kermán zdieľaných na internete boli podľa AP bezvládne telá v uliciach, zatiaľ čo ľudia kričali a snažili sa zraneným pomôcť. Iránska štátna televízia najprv uviedla, že o život prišlo 35 ľudí a 48 ich bolo zranených. Následne polooficiálna agentúra Fars s odvolaním sa na záchrannej služby napísala, že 40 ľudí v tlačenici prišlo o život a 213 bolo zranených.

Z Iránu späť do Iraku dnes boli medzitým prevezené pozostatky člena vedenia vplyvných irackých milícií Abú Mahdího Muhandisa, ktorý bol zabitý minulý piatok v Bagdade pri rovnakom útoku ako Solejmání. Tisíce smútiacich odetých v čiernom skandovali "Amerika je veľký satan".

​Tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti dnes oznámil, že Irán zvažuje 13 možností odvety za zabitie iránskeho generála kasematy Solejmáního. Zároveň bez bližších podrobností zdôraznil, že aj tá najmiernejšia varianta by bola pre Spojené štáty zničujúce. Informovala o tom agentúra Fars.

"Američania by mali vedieť, že sme doteraz v rade rokovali o 13 možnostiach odvety a aj v prípade, že by bola zhoda na najmiernejšom scenári, jeho vykonanie by bolo pre Američanov nočnou morou," povedal tajomník bezpečnostnej rady Alí Šamchání. "Čo chcete vedieť o osude amerických vojakov plaziacich sa k úkrytom? Odpoveď je jasná: tí ktorí sa plazia k úkrytom a dúfajú, že uniknú nášmu hnevu a zavrú za sebou dvere, netušia, že islamská republika otvorí dvere do pekla," citovala Šamcháního agentúra Fars. "Posolstvo Islamskej republiky je jasné; Amerika spáchala atentát na iránskeho národného hrdinu a naša pýcha nám nedovolí, aby sme boli ľahostajní," zdôraznil. Ak podľa neho americkí vojaci z regiónu neodídu po svojich, budú odvezená ich mŕtve telá.

​Šamchání zároveň poznamenal, že teraz nemožno médiám poskytnúť bližšie informácie k možnostiam odvety. Uviedol ale, že Irán má detailné informácie o amerických základniach a pozná presný počet amerických vojakov v blízkosti svojej hranice a podrobne ich činnosť sleduje.

Veliteľ elitných iránskych jednotiek Solejmání zomrel pri piatkovom útoku amerického bezpilotného lietadla v blízkosti irackej metropoly Bagdadu a po troch dňoch pietnych podujatí má byť dnes vo svojom rodnom Kermane v Iráne pochovaný. Útok nariadený priamo americkým prezidentom Donaldom Trumpom vyvolal rozhorčenie v regióne. Teherán odvetou pohrozil už opakovane.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
12:50 Naši I.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Záchranári
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek
12:20 Krtko
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli
14:25 Proxima