Ruských diplomatov vyhostili s okamžitou platnosťou, sú vraj zapletení do vraždy v hlavnom meste

Ruských diplomatov vyhostili s okamžitou platnosťou, sú vraj zapletení do vraždy v hlavnom meste

BERLÍN / Nemecké ministerstvo zahraničia dnes oznámilo, že vyhostilo dvoch ruských diplomatov. Urobilo tak na protest proti konaniu Kremľa, ktorý podľa Berlína nespolupracuje pri vyšetrovaní vraždy Gruzínca v nemeckej metropole v auguste tohto roka. Z účasti na vražde prokurátor podozrieva Rusov a Čečencov. Moskva akúkoľvek účasť na zločine odmieta a tvrdí, že na krok Berlína adekvátne odpovie.

Zelimkhan Kangošvili, gruzínsky občan čečenského pôvodu, bol 23. augusta na ceste poludňajšie modlitby do mešity v centre Berlína, keď ho zastrelil muž na bicykli. Podozrivý, ktorého polícia zadržala v priebehu niekoľkých hodín, mal pri sebe ruský pas. Kremlin vzápätí odmietol akékoľvek prepojenie medzi vraždou a ruským štátom.

Prípad prevzali nemeckí spolkoví žalobcovia, ktorí vravia, že existujú "dostatočné faktické náznaky" toho, že vražda bola vykonaná z poverenia štátnych orgánov ruskej centrálnej vlády alebo ruskej Čečenskej republiky. 

Hovorca Kremľa Dmitirij Peskov vyhlássil, že "nemá žiadne informácie" o vražde. Na správy v nemeckých médiách zareagoval so slovami: "Neexistujú žiadne vážne podozrenia, ani nemôžu existovať. Čo to má spoločné s ruskými úradmi? Sú to ničím nepodložené domnienky. Túto tému len rozdúchavajú nemecké médiá."


Rusko popiera priamu účasť na viacerých vraždách a pokusov o vraždy v zahraničí:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Núdzový let
23:10 Až na dno
01:35 Na výlete
20:25 Navždy v mojom srdci
22:35 Stávka na nevestu
00:30 Špeciálna jednotka
21:00 Kosti XII.
21:55 Staroveké proroctvo
22:55 Vikingovia V.
21:05 Okido II.
21:25 Bob staviteľ
21:35 Krtko
20:15 Bod zlomu
22:15 Rukojmí
23:55 Za hranici