Vieme prví: Mikuláša Varehu po takmer 9 rokoch prepustia z väznice

Vieme prví: Mikuláša Varehu po takmer 9 rokoch prepustia z väznice

Archívna reportáž
Pozrite si reportáž o predošlom rozhodovaní o prepustení Varehu embed kód
PREŠOV / Súd rozhodol o podmienečnom prepustení samozvaného kráľa Zemplína Mikuláša Varehu po takmer 9 rokoch zo sabinovskej väznice. Krajský súd v Prešove zamietol sťažnosť prokurátora. "Kráľa Zemplína" majú prepustiť už dnes, 4. decembra.

Senát Krajského súdu v Prešove na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu Okresného súdu Prešov z augusta o podmienečnom prepustení odsúdeného podnikateľa Mikuláša Varehu. Podľa novej legislatívy podal v tom čase návrh na jeho prepustenie šéf väzenského zariadenia. S tým, že domov by odišiel s elektronickým náramkom na nohe. Žiadne sťahovanie sa ale v lete nekonalo. Prokurátor totiž podal sťažnosť. 

Teraz je ale rozhodnutie o podmienečnom prepustení už právoplatné. Podľa rozsudku okresného súdu je samozvaný kráľ Zemplína povinný v lehote dvoch dní dostaviť sa pred probačného a mediačného úradníka podľa miesta svojho trvalého bydliska za účelom založenia zariadenia na kontrolu jeho polohy. "Ďalej bola podmienečne prepustenému odsúdenému nariadená kontrola povinností a obmedzení technickými prostriedkami, zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby a určená skúšobná doba v trvaní 6 rokov s dohľadom nad odsúdeným počas skúšobnej doby v trvaní 3 rokov," informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Vareha na základe rozsudku tiež nesmie opustiť Slovensko bez osobnej dohody s probačným a mediačným úradníkom v mieste trvalého bydliska. "Odsúdenému tiež bola uložená povinnosť zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa preukázateľne uchádzať o zamestnanie," dodala hovorkyňa súdu.

"Tie obmedzenia ktoré súd uložil, sú viac obmedzujúce ako keď je človek zavretý," vyjadril sa k obmedzeniam ešte v júni jeho obhajca Jozef Onďák. 

Samozvaný kráľ Zemplína sedel vo väzení za daňové podvody vo výške takmer 60 miliónov eur. 

Vareha "pracoval" aj spoza mreží

Okrem šachového krúžku, za ktorý dostal aj pochvalu, sa Vareha venoval aj firmám. Denne mu totiž chodili desiatky listov.  Nepáčilo sa mu ale, že nemá prístup k počítaču, či písaciemu stroju. "Mal som deň, keď som dostal 160 listov od daňového úradu," uviedol odsúdený Mikuláš Vareha. Na sťažené podnikanie sa posťažoval na pojednávaní o podmienečnom prepustení. Na cele pod posteľami má tri tony listín. Okrem spisov aj korešpondenciu s daňový úradom. 

O tom, ako sa dostal Vareha do väzenia sa dozviete viac aj v reportáži TU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:30 SpongeBob SquarePants IX.
06:50 NAŠI I.
05:45 Súdna sieň
06:50 Miláčikovo
07:50 Nová záhrada
05:35 Presne takto o rok I.
06:20 Presne takto o rok I.
07:30 Vraždy v Brokenwoode I.
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
05:25 Tom Sawyer
07:25 Království surikat: Příběh začíná
08:50 Nádech pro lásku