Štátnici EÚ rokovali na samite dlhých 5 hodín. Tému brexitu ale zatienila rozprava o vstupe Albánska a Severného Macedónska

Štátnici EÚ rokovali na samite dlhých 5 hodín. Tému brexitu ale zatienila rozprava o vstupe Albánska a Severného Macedónska

BRUSEL / Dlhých päť hodín v noci rokovali európski štátnici, ale nie o brexite. Novú dohodu o odchode lídri odsúhlasili hneď. Potom prišli tvrdé debaty o prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom. Nakoniec sa štátnici ani nedohodli. Slovensko, ako aj celá V4 boli po samite sklamané.

Veľkú Britániu na samite zatienili Severné Macedónsko a Albánsko. Štátnici sa o nich hádali päť hodín a ani potom sa nedohodli. Proti boli Francúzi, Holanďania a Dáni, a to aj napriek tomu, že obe krajiny splnili požiadavky rokovaní. Sklamaná bola celá V4, ktorá Skopije a Tiranu dokonca podporili v spoločnom liste. "Premrhali sme opäť šancu, aby Európska únia mala väčší vplyv v danom regióne," uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. "Žiadny štát neurobil toľko, čo Severné Macedónsko, aby sa stalo členom EÚ," dodal Andrej Babiš, český premiér. Brusel obom krajinám sľúbil aspoň toľko, že rokovania sa začnú do konca októbra.

​Samotnú novú dohodu o brexite na samite všetci uvítali. "Dohodu pozitívne prijalo Írsko a my sme vždy stáli za Dublinom. Dokument zároveň odobrila aj komisia, že je výhodná pre obyvateľov EÚ," informoval Donald Tusk, predseda Európskej rady. Teraz je to už v rukách britského a európskeho parlamentu a práve o rokovaní v Londýne mnohí pochybujú a o inom nehovorí ani európska tlač. "Loptička je teraz na strane britského parlamentu," poznamenal Peter Pellegrini. Boris Johnson si naopak verí: "Som si istý, že keď si britskí poslanci túto dohodu preštudujú, budú za ňu hlasovať."

Lídri ale zatiaľ nemajú plán B, ak Briti dohodu neodsúhlasia. Ak sa neudeje nič výnimočné, tak to bol posledný samit Junkera a Tuska a nostalgiu bolo cítiť v poslednej vete Donalda Tuska, ktorý sa rozlúčil s Londýnom: "Smútok je to, čo dnes cítim, keď mám hovoriť za seba a dvere pre našich britských priateľov ostanú navždy otvorené."

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:40 Sestry
01:05 Dom na konci ulice
02:35 Vec: Počiatok
23:35 Bez úniku
01:15 Sráči
02:45 Kapitán Mike križuje Ameriku
22:55 Columbo
00:45 Dr. Dokonalý
01:30 Dr. Dokonalý
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
00:05 Ovečka Shaun 4,5
22:10 Rukojmí
23:55 REC
01:10 Dcera čarodějky: Hadí dar