Útok na Sýriu má svoje prvé obete. Po leteckých úderoch prišiel aj pozemný útok

Útok na Sýriu má svoje prvé obete. Po leteckých úderoch prišiel aj pozemný útok

ANKARA / Pozemné sily Turecka naďalej postupujú proti kurdským bojovníkom v Sýrii. Vo štvrtkovom stanovisku to oznámilo turecké ministerstvo obrany. Žiadne detaily o ofenzíve neposkytlo, zdieľalo však krátke video svojich jednotiek v akcii. Ministerstvo tiež uviedlo, že turecké stíhačky a delostrelectvo od začiatku ofenzívy zasiahli 181 cieľov východne od rieky Eufrat.

Turecká armáda spustila po leteckých úderoch a delostreleckej paľbe aj pozemnú časť operácie na severovýchode Sýrie. Kurdské jednotky krátko nato oznámili, že prvý útok odrazili. Miestne úrady zatiaľ hovoria o desiatkach zranených a ôsmich mŕtvych. Piati z toho sú civilisti. Americký minister zahraničia medzičasom bránil rozhodnutie Donalda Trumpa stiahnuť vojakov z oblasti. Vyhlásil, že Spojené štáty nedali Turecku zelenú na útok. Samotný Trump sa okrem iného obhajoval slovami, že Kurdi nepomohli Američanom pri vylodení v Normandii.

Turecká invázia na severovýchode Sýrie sa začala v stredu po tom, čo oblasť opustili americkí vojaci a vydláždili tak cestu tureckému útoku na Kurdov, teda vlastných spojencov. Turecko tvrdí, že chce v sýrskom pohraničí vytvoriť "bezpečnú zónu" a vytlačiť odtiaľ kurdské milície, aby tam mohlo repatriovať okolo dva milióny sýrskych utečencov, ktorí sa stále nachádzajú na jeho území. Invázia si však vyslúžila odsúdenie na celom svete.

Turecko je členskou krajinou NATO, no v posledných rokoch sa od svojich spojencov v mnohých smeroch vzďaľuje. Prezident Recep Tayyip Erdogan čoraz častejšie vykresľuje západné krajiny ako nepriateľa a začína sa viac orientovať na Moskvu, a to aj vo vojenskej oblasti, čo ostatní členovia NATO označujú za hrozbu. Kurdov Erdogan dlhé roky označuje za teroristov. Práve sýrski Kurdi podporovaní USA pritom zohrali kľúčovú rolu pri porážke teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 ŠPORT
19:40 Fórky, vtipky XXVII.
20:05 HROBÁRI
20:45 Komorník
19:05 Hawaii 5.0 IX.
20:10 Vtierka Castle IV.
21:00 Vtierka Castle IV.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb III.
18:25 Cesta za snem
20:15 Za zrcadlem
22:10 Vzpomeň si