Britská vláda zverejnila scenár, ak bude brexit bez dohody: Problémy budú nielen s dodávkami liekov

12.09.2019 10:17 Noviny.sk Zahraničie

Britská vláda zverejnila scenár, ak bude brexit bez dohody: Problémy budú nielen s dodávkami liekov

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Britská vláda zverejnila "pesimistický" scenár ak Veľká Británia odíde z Európskej únie bez dohody. Podľa predpokladov vlády výrazne dodávky elektrického prúdu a zvýšia sa aj ceny za osobnú dopravu. Niektoré lieky a potraviny budú, zrejme, nedostupným tovarom. To ale nie je všetko, čo môže tvrdý brexit priniesť.

Výrazné zdraženie elektriny, problémy s dodávkami liekov a niektorých čerstvých potravín. Značné komplikácie nastanú aj v doprave cez Lamanšský prieliv , možno očakávať aj nepokoje v Severnom Írsku. Takéto ale aj iné dopady by mohli pocítiť Britia pri brexite bez dohody, uvádza to analýza, ktorú zverejnila britská vláda. Dokument má 5 strán a poukazuje na pravdepodobný pesimistický scenár po tvrdom brexite. 

V analýze sa uvádza, že hneď v prvý deň odchodu Británie z EÚ bez dohody, by mohol nastať 40 až 60- percentný pokles v objeme kamiónov, ktoré prechádzajú cez Lamanšský prieliv. Kvôli novým kontrolám, ktoré sa vykonávajú, by mohlo Britov čakať aj zdraženie v osobnej doprave. Podľa správy by ale k nedostatku jedla ako takého dôjsť nemalo, niektoré druhy čerstvých potravín sa ale začnú v obchodoch objavovať menej. Nedostatok hrozí v prípade liekov, pretože tie do Británie privážajú cez prístav v Dovere. Analýza taktiež predpovedá pravdepodobné zvýšenie cien za dodávky elektrického prúdu, zvýšenie cien potravín a paliva . 

"Naprieč Spojeným kráľovstvom dôjde k protestom a kontraprotestom, ktoré môžu pohltiť značný objem policajných prostriedkov. Taktiež môže narásť verejný neporiadok a napätie v komunitách," píše sa ďalej vo vládnom dokumente. 

Materiál bol vypracovaný v rámci Operation Yellowhammer, čo je označenie pre prípravu vlády na variant odchodu z EÚ bez rozvodovej dohody. Dolná komora britského parlamentu v pondelok prijala uznesenie, ktorého cieľom bolo donútiť kabinet k zverejneniu všetkých aktuálnych dokumentov súvisiacich so spomínanou operáciou. Očakávané komplikácie v hospodárstve Severného Írska potom potom pravdepodobne vyústia v protesty a blokády na cestách. 

Premiér Boris Johnson si aj napriek tomuto pesimistickému scenáru stojí za svojím, že Británia sa s tvrdým odchodom vysporiada. Do odchodu z EÚ im zostáva už len 50 dní. Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn na Twitteri po zverejnení analýzy uviedol, že "Johnson musí byť zastavený".

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:10 Hoď svišťom
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká