Bez Grónska nebude návšteva. Trump zrušil návštevu Dánska

Bez Grónska nebude návšteva. Trump zrušil návštevu Dánska

WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump zrušil očakávanú návštevu Dánska po tom, ako tamojšia premiérka kritizovala jeho plán kúpiť Grónsko. Šéf Bieleho domu v nedeľu vyhlásil, že premýšľa nad kúpou ostrova "zo strategických dôvodov", no nie je to jeho priorita. Mette Frederiksen označila za "absurdné" diskutovať o predaji.

Trump v utorok na sociálnej sieti napísal, že odkladá návštevu krajiny. Dôvodom sú komentáre premiérky, ktorá "nemá záujem diskutovať o predaji Grónska". O zrušení návštevy následne informoval aj hovorca Bieleho domu Judd Deere. "Dánsko je výnimočná krajina s úžasnými ľuďmi, ale na základe komentárov premiérky Mette Frederiksen, že nemá záujem predaj Grónska prebrať, naše stretnutie preložím na inokedy," napísal americký prezident. 

Trump mal Kodaň navštíviť na začiatku septembra. Zástupca Bieleho domu ale neskôr uviedol, že prezident cestu zrušil.

Dánskych politikov debata o Grónsku pobúrila. Premiérka Frederiksen ju označila za absurdnú a prehlásila, že Dánsko na predaj nie je. Bývalý predseda vlád Lars Lökke Rasmussen na twitteri napísal, že zo strany amerického prezidenta musí ísť o "aprílový vtip". "Ale úplne mimo sezónu," dodal.

USA už majú s nákupom zahraničných krajín svoje skúsenosti, aj keď pomerne dávne. V roku 1867 od cárskeho Ruska kúpili Aljašku, v roku 1803 od Francúzska rozsiahle územie kolónie Louisiany. Ponuku odkúpiť Grónsko predložil Washington Kodani už v roku 1946, kedy za ostrov ponúkali 100 miliónov dolárov.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:00 Panelák
05:35 DIVOKÉ KONE II.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Prvé oddelenie
05:30 Profesionáli III.
06:10 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:25 Nanga Parbat
08:20 Milosrdné lži
11:05 Adolf Eichmann