Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Ruky na skle sa dočkali českej premiéry. Diváci film sledovali so zatajeným dychom
Zdielať na

Ruky na skle sa dočkali českej premiéry. Diváci film sledovali so zatajeným dychom

PRAHA / Ruky na skle - dokument našej kolegyne a spisovateľky Veroniky Homolovej Tóthovej sa dočkal českej premiéry. Na známej FAMU - teda filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe ho sledovali diváci so zatajeným dychom. Je to 80 rokov, čo českú metropolu opustil posledný vlak Wintonových detí s konečnou stanicou Veľká Británia

Na úvod zaznelo niekoľko slov režisérky a našej kolegyni Veroniky, medzi deťmi nechýbali ani Wintonove deti, všetko bolo teda pripravené a hodinu a desať minút dlhý dokument, ktorý vznikal tri roky, mohol začať. 

​Je pár dní pred začiatkom druhej svetovej vojny. Sir Nicolas Winton organizuje záchranu 6069 židovských detí. Pred besnením nacistov ich odvážajú z Prahy do Veľkej Británie. Ich rodičia sa ich dobrovoľne vzdávajú, aby im zachránili život. "Bez ich rodičov, ktorí boli ochotní naozaj to svoje dieťa posadiť do vlaku bez akéhokoľvek dospelého sprievodu, či malo 3, 4, 10 alebo 12 rokov a proste len veriť tomu, že prídu na to bezpečné miesto, že ich tam naozaj niekto bude čakať, že sa tam naozaj niekto o tie ich deti postará, či už to bude mesiac, dva alebo štyri. V podstate to nakoniec bolo celú vojnu. Bolo pre nás dôležité, aby sme zachovali odkaz týchto ľudí a zároveň im vzdali hold," porozprávala  režisérka Veronika Tóthová.

Z vďačnosti rodičom detí nechávajú postaviť pomník - sklenú dosku s odtlačkami rúk na skle okna odchádzajúceho vlaku - symbol dokumentu Ruky na skle. Jeho záver sprevádzal potlesk a slzy v očiach divákov. Pani Lady Milena Grenfel a pani Zuzana Marešová všetko zažili na vlastnej koži, sú Wintonovými dětmi. A premiéru si nemohli nechať ujsť. "Slzy sú už dávno preč, ale je to veľmi dojímavé," povedala Lady Milena Grenfel - Baines. "To je hrozné, ja keď sa počúvam, tak si hovorím, Panebože, ja to už vykladám tisícikrát," dodala Zuzana Marešová.

Česká premiéra bola aj špeciálne načasované. "Dnes je to 80 rokov, čo odišiel posledný transport," objasnila  Veronika Tóthová. Nad pohostením sa hovorilo o filme a aj skutočných zážitkoch dlho do večera. Dokument odvysiela aj TV JOJ na jeseň.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy